Artykuły 2011

ks. Bogdan Giemza SDS: Marcowe rocznice salwatorianów
Każda rodzina zachowuje w pamięci wydarzenia, które miały dla niej decydujące znaczenie. Podobnie jest w życiu rodziny zakonnej. Salwatorianie w marcu pamiętają o trzech ważnych rocznicach. Pierwsza upamiętnia złożenie przez Założyciela ślubów zakonnych i powołanie do życia wspólnoty zakonnej, druga z ostateczną aprobatę Kościoła, trzecia wizytę Jana Pawła II w domu generalnym Salwatorianów w Rzymie.
CFD Kraków: Jak celebrować Misterium Eucharystii?
Był rok 1965. Neoprezbiter Piero Marini przybył do Rzymu. Miał wtedy 23 lata. Rozpoczął studia z liturgiki i jednocześnie podjął zlecone mu obowiązki w kurii rzymskiej. I tak pozostał w Wiecznym Mieście po dzień dzisiejszy – minęło już 45 lat. Całe swoje życie kapłańskie i biskupie związany był z Liturgią i odnową Liturgii Papieskiej.
Albania: Wiosna w bałkańskim Kościele
Na Bałkanach jest już wiosna. Pod wpływem ciepłych promieni słońca cała przyroda budzi się do życia. Zachęceni tym zjawiskiem salwatorianie, posługujący na co dzień w Czarnogórze, ks. Dariusz Nowak i ks. Piotr Pająk, zorganizowali w minioną sobotę, po raz pierwszy w tym roku, powołaniowy dzień skupienia w Albanii.
WSD Salwatorianów: Skąd się biorą księża i braci zakonni?
„Skąd się biorą księża i bracia zakonni?” to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego o WSD salwatorianów w Bagnie, opowiadający o wstępowaniu do seminarium i codziennym życiu w domu zakonnym. Prace nad filmem trwały 15 miesięcy. Autorami scenariusza i zdjęć są klerycy Rafał Główczyński i Paweł Radziejewski, a prowadzącym krajowy moderator salwatorianów świeckich w Polsce Grzegorz Miśta.
Katolik.tv: Ojciec o Ojcu
Dekret o heroiczności cnót Ojca Jordana, podpisany przez Benedykta XVI w połowie stycznia br., utwierdza w coraz odważniejszym myśleniu o jego rychłej beatyfikacji. Zespół Studia Katolik prezentuje wywiad z przełożonym generalnym Towarzystwa Boskiego Zbawiciela ks. Andrzejem Urbańskim, który mówi o znaczeniu beatyfikacji dla Rodziny Salwatoriańskiej.
CFD Kraków: Abp Piero Marini o celebrowaniu Eucharystii
W dniach 4-6 marca w Centrum Formacji Duchowej odbędzie się sesja formacyjna pt. „Jak celebrować Misterium Eucharystii?”. Poprowadzi ją abp Piero Marini, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, długoletni Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, jeden z najbliższych współpracowników Sługi Bożego Jana Pawła II.
Albania: Pobożny Musical
W sobotę, 26 lutego, w salezjańskim centrum duszpastersko-edukacyjnym „Don Bosco” w Tiranie odbyło się diecezjalne spotkanie młodzieży. Spotkania te odbywają się cyklicznie. W tym roku ich temat stanowią relacje: człowieka z Bogiem i z bliźnimi. Na spotkaniu tym, nie mogło zabraknąć młodzieży z salwatoriańskiej parafii w Bilaj.
Albania: Dzień Dziękczynienia w Bilaj
Pełni radości i dziękczynienia salwatorianie pracujący w Albanii i Czarnogóry spotkali w Bilaj się w piątek, 25 lutego. Okazją do spotkania były obchody 10-lecia pobłogosławienia tamtejszego domu zakonnego oraz ogłoszenie papieskiego dekretu o heroiczności cnót czcigodnego Ojca Jordana. Dziękczynny charakter dnia podkreśliła obecność biskupa pomocniczego diecezji Tirana-Durres.
RMS: W górach i nad "Oceanem"
Kilka dni temu zakończyły się rekolekcje zimowe, zorganizowane przez Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej, czyli w skrócie RMS. O tym, jak młodzi ludzie spędzili czas wolny od zajęć szkolnych, najlepiej dowiedzieć się z pierwszej ręki. Zatem poniżej prezentujemy barwną relację jednego z uczestników tegorocznego wyjazdu.
Studio Katolik: Film o życiowej drodze ks. Tadeusza Stycznia
Dokument o śp. ks. prof. Tadeuszu Styczniu to kompozycja wspomnień, odkrywających inspirującą osobowość „stuprocentowego zakonnika”, który świadom zbliżającego się kresu ziemskiego wędrowania, wyznał jednemu z przyjaciół: „Miałem przepiękne życie”. Jako wybitny etyk, fascynował nie tylko swoich studentów. W wielu sercach zapisał się jako człowiek otwarty i serdeczny, idący „zawsze w stronę dobra  drugiej osoby”,...
Strona 27 z 30

Archiwum aktualności

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010