SOST: Hojne serca po raz dziewiąty

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

SOST: Hojne serca po raz dziewiąty

Od zamierzchłych czasów, obrzędy czy też spotkania ludzi z okazji pewnych uroczystości, stawały się swoistą tradycją. Podobnie też stało się z Świąteczną Akcją Gorących Serc zorganizowaną przez Salwatoriański Ośrodek Szkoleniowo-Terapeutyczny w Więciórce oraz zespół SAVIOUR. Wydarzenie to odbyło się 8 stycznia 2017 roku. Wzorem lat ubiegłych akcja miała również cel charytatywny - dzieckiem, dla którego były zbierane datki był Damian Pandyra z Pcimia.
{[description]}

IX edycja była szczególna, ponieważ zbiórka datków obejmowała całą gminę Tokarnia, dzięki uprzejmości i zaangażowaniu księży proboszczów z sąsiednich parafii. Po Mszach Świętych wolontariusze rozprowadzali losy na loterię fantową, która odbyła się podczas koncertu o godz. 15.00, a który to koncert podsumowywał całą Akcję.
Miejscem tegorocznego koncertu, dzięki uprzejmości dyrektora GOKiS, pana Bartłomieja Dyrcza, był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Tokarni. Budynek GOKiS podczas niedzielnego koncertu wypełniały gorące serca oraz cudowny śpiew kolęd płynący ze sceny. Nie brakowało również słodkości, które przygotowali cukiernicy, ubiegający się o tytuł Cukiernika Roku. W cukiernicze szranki stanęło 11 cukierników, a zachwytom nad ich cukierniczymi zdolnościami nie było końca. Wszystkim przybyłym czas umilały kolędy w wykonaniu lokalnych zespołów i grup. Wśród wykonawców wyróżnić należy: zespół SAVIOUR, grupę Dzwoneczki z Więciórki, skrzypaczkę Weronikę Leśniak, Scholę z Krzczonowa oraz zespoły z Tokarni: Scholę Śnieżnej Pani, grupę kolędniczą Kamila Jędrochy, Kapelę Trzoski, zespół Mali Kliszczacy oraz Orkiestrę Dętą OSP pod batutą Janusza Jędrochy. Z miejscowości Trzebunia przybyły „Trzebuńskie Kliszczaki" z przedstawieniem związanym ze starodawnym zwyczajem chodzenia po kolędzie, natomiast zespół OMEGA z Lubnia rozbawił publiczność interpretacją kolęd z naśladowaniem odgłosów zwierząt. Podczas koncertu rozlosowano fanty oraz odbyła się licytacja przedmiotów ręcznie wykonanych lub przekazanych przez zaprzyjaźnione osoby. Nagrodą główną w loterii fantowej była pralka. Temperatura na sali wzrastała, a emocje sięgały zenitu, gdy kwoty na aukcji sięgały tysięcy złotych…
Podczas koncertu obradowała komisja cukiernicza, która oceniała wypieki pod kątem smaku, pomysłowości, dekoracyjności oraz pracochłonności. Po obradach ogłoszono, że Cukiernikiem 2017 Roku została pani Maria Romaniak z Tokarni. Finałem koncertu było ogłoszenie kwoty, jaką udało się zebrać na rzecz Damiana - w tym roku kwota wyniosła ponad 30 tysięcy złotych. Wszyscy gromkimi brawami nagrodzili zarówno organizatorów jak również osoby przybyłe, które włączyły się w finansową pomoc chłopcu. Na koniec zgodnie z tradycją odśpiewano lokalną kolędę „Tam przy górze, przy dolinie…". Mimo siarczystego mrozu licznie zebrani rozeszli się do swoich domów przepełnieni ciepłem bijącym od gorących serc. Niech podsumowaniem całego wydarzenia będzie ostatnia zwrotka więciórskiej kolędy specjalnie ułożona na okazję koncertu: „O Jezusku w nędznym żłobie nie płacz już Kochany, by Cię ogrzać w tej niedoli innym pomagamy"!


SOST: Rozśpiewane i hojne serca po raz dziewiąty Zobacz galerię