Zaproszenie: Międzynarodowy Plener Plastyczny, Trzebnica 2012

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Zaproszenie: Międzynarodowy Plener Plastyczny, Trzebnica 2012

Brazylijski jezuita o. Joao Batista Libanio wyraził w jednym z artykułów ubolewanie z powodu zaniku wrażliwości na kulturę w klasztorach. Puentuje swoją myśl stwierdzeniem: „Tam, gdzie kiedyś królowały księgarnie i biblioteki, nie można było uświadczyć salonu piękności, dziś zamyka się pierwsze, a mnoży drugie”.

{[description]}

Dlatego tym bardziej z radością należy powitać inicjatywę trzebnickich klasztorów Sióstr Boromeuszek i Salwatorianów zorganizowania w dniach 17-26 sierpnia br. Pierwszego Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2012. Udział w plenerze weźmie dwunastu artystów: Luba Kuszpit-Szewczuk, Mieczysław Maławski i Alexander Podgorodetsky z Ukrainy, Ewa Groń z USA, Leo Howanietz z Niemiec oraz Anna Greszczyńska-Nowińska, Danuta Krakowiak, Anna Krzyżowska, Daria Sołtan-Krzyżyńska, Krystyna Wantuch, Stanisław Gnacek i Janusz Łozowski z Polski. Na uwagę zasługuje pozyskanie do udziału wielu wybitnych w swojej dziedzinie artystów. Duża w tym zasługa J. Łozowskiego, kuratora artystycznego. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że artyści biorący udział w plenerze posługują się w swojej twórczości różnorodną techniką. Będzie to więc: malarstwo, obrazy w metalu, tkanina artystyczna, biżuteria artystyczna, rzeźba w kamieniu i drewnie, grafika. Stąd nazwa pleneru „plastyczny”, można by inaczej powiedzieć „interdyscyplinarny”.
Artyści zamieszkają w gościnnym klasztorze Sióstr Boromeuszek. Dla niektórych był to ważny argument, że będą mieli możliwość pobytu w klasztorze o kilkusetletniej tradycji. Plener wpisuje się też w jakiś sposób w jubileusz 150-lecia pobytu Boromeuszek w Trzebnicy.
Organizacja pleneru zasługuje na uwagę z kilku powodów. Jest to kontynuacja bogatej tradycji Kościoła i klasztorów w zakresie mecenatu sztuki. Trzeba ją także widzieć w kontekście obecnej kondycji kultury i Kościoła. Plener ma być alternatywą wobec coraz powszechniejszego kiczu, także w Kościele, czy skandalizujących i prześmiewczych wyczynów pseudoartystów.
Zamiarem organizatorów jest stworzenie możliwości „oswojenia” zainteresowanych osób z artystami, dlatego chcemy w trakcie pleneru zorganizować spotkania autorskie. Odbędą się one w klasztorze sióstr lub w Kawiarence Jadwiżańskiej. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Zakończenie pleneru przewidziano na niedzielę 26 sierpnia i będzie ono połączone z festynem parafialnym „Bartłomiejki”. Otwarcie wernisażu przewidziane jest na godz. 15.30 w klasztorze sióstr. W zależności od pogody będzie ono w klasztornym ogrodzie na zewnątrz lub w korytarzach klasztoru. Będzie wtedy można nie tylko zobaczyć dzieła artystów, ale także z nimi porozmawiać, zaś koneserzy będą mogli zakupić wybrane prace po korzystnych cenach. Warto więc przyjść, zobaczyć i nabyć.
Zorganizowanie pleneru będzie możliwe dzięki pomocy finansowej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, Starostwa Powiatowego we Wrocławiu i Fundacji „JABAL-WJ” oraz indywidualnych osób. Patronat medialny nad całym wydarzeniem objęły: „Gość Niedzielny”, „Tygodnik Niedziela” i Radio Rodzina z Wrocławia.

Ks. Bogdan Giemza SDS
Kontakt: giemza@tlen.pl