RMS: Festiwal muzyki chrześcijańskiej

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

RMS: Festiwal muzyki chrześcijańskiej

„XIV Salwatoriański Festiwal Piosenki Religijnej uważam za otwarty”- te słowa wypowiedziane przez ks. Piotra Filasa SDS – Prowincjała Polskiej Prowincji Salwatorianów, w czasie piątkowej Eucharystii rozpoczęły trzydniowe święto muzyki chrześcijańskiej w Trzebnicy. Festiwal, którego organizatorem był Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej po czteroletniej przerwie powrócił na mapę tego typu wydarzeń, mających miejsce w całej Polsce. Reaktywacja odbyła się z wielkim rozmachem.

{[description]}

Od piątku, 1 czerwca, dla młodych artystów, którzy przyjechali do Trzebnicy w liczbie 150 osób, czekało wiele atrakcji. Festiwal rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Prowincjała, który w homilii, opowiadając o drzemiącym w bryle skalnej lwie, którego artysta za pomocą dłuta wydobył, zachęcił wszystkich uczestników do wydobywania ze swojego wnętrza tego co piękne i wartościowe na chwałę Boga i pożytek drugiego człowieka. Natomiast wieczorem w Trzebnickim Ośrodku Kultury zagrały zespoły: Vox Nostra i Mate.O.

Sobota była dniem zasadniczym Festiwalu, ponieważ w wtedy właśnie odbywały się od samego rana przesłuchania młodych artystów. W jury zasiedli: Piotr Baron, znany światowej klasy muzyk jazzowy z Wrocławia, O. Andrzej Bujnowski OP - założyciel Deus Meus oraz redaktor programowy i twórca kwartalnika RUaH, a także Elżbieta Baron, dziennikarka muzyczna. Wraz z występem pierwszego zespołu odrazu było wiadomo, że poziom Festiwalu będzie wysoki. Po wysłuchaniu artystów solowych i wszystkich zespołów jury miało nie mały orzech do zgryzienia: kogo i jak nagrodzić. Z tego też względu postanowiło zmienić kategorie przyznawania nagród, czego regulamin Festiwalu nie zabraniał. Jednakże wyniki, choć znane były już Organizatorom, to jednak w tym dniu nie zostały podane do ogólnej wiadomości. W godzinach popołudniowych odbyła się Eucharystia, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz parafii p.w. Świętego Bartłomieja i św. Jadwigi Śląskiej, ks. Jerzy Olszówka. Podczas Mszy Świętej okazało się, że ks. Olszówka jest jedyną osobą w gronie festiwalowym, który uczestniczył i dobrze pamięta pierwszy Salwatoriański Festiwal Piosenki Religijnej. Sobotni wieczór stał się kolejną okazją do wspólnej zabawy przy dobrej muzyce, bowiem na trzebnickiej scenie zagrał dobrze znany zespół Bethel.

W niedzielę od samego rana panowała napięta atmosfera, ponieważ wieczorem miało okazać się, kto otrzyma nagrodę. Zanim jednak rozpoczął się koncert finałowy, uczestnicy Festiwalu zgromadzili się w trzebnickiej bazylice, aby podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Maciej Szeszko – dyrektor RMS-u, podziękować Bogu za ten czas i zawierzyć swoją dalszą drogę wychwalania Go poprzez śpiew. Punktualnie o godzinie 18.00 rozpoczął się koncert laureatów, który poprowadził dziennikarz Radia Rodzina Paweł Trawka. Podczas koncertu poznano uczestników, których jury postanowiło nagrodzić.

Wyróżnienie za śpiew solowy otrzymały: Katarzyna Płusa z Mikołowa, Katarzyna Surowiak z Raby Wyżnej. Za wysoki poziom wokalny i instrumentalny wyróżnienie otrzymała Natalia Nowak z zespołu Virtus Animi z Dobroszyc. Wyróżnienie honorowe, za czuwanie nad całością formy i świetny timing otrzymali: Natalia Szopa oraz Kacper Górski z zespołu Pobudka z Celestynowa. Wyróżnienie za interpretację wokalną zwrotek w utworze „Abba Ojcze” otrzymał Artur Kurek z zespołu Narcyz z Trzebnicy. Wyróżnienie za znakomity akompaniament otrzymali: Marcin Stabik z zespołu Ichtios z Mikołowa, Małgorzata Gondek z Raby Wyżnej oraz Mariusz Woźniak ze Scholii młodzieżowej z Pakosławska. Wyróżnienie za trafne alegorie w tekstach otrzymał Zdzisław Pyter z Zespołu Okazjonalnego z Jaworzna. Za aktywne animowanie życia muzycznego jury postanowiło wyróżnić Marię Makara z S.D.A „MOST” z Wrocławia. Za całokształt twórczości i ducha, jakiego wniósł w atmosferę i przeżywanie festiwalu nagrodę otrzymał kl. Jerzy Lazarek SDS. Sesję nagraniową w studiu Katolik otrzymali: Justyna Mandryga i Miłosz Łapiński. Natomiast Nagrodę Grand Prix w wysokości 1000 euro, którą ufundował Generalat Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, otrzymał zespół Pobudka z Celestynowa, który na wszystkich wywarł ogromne wrażenie. Zwieńczeniem niedzielnego koncertu laureatów były gwiazdy wieczoru, zespoły: New Life.M i Deus Meus.

XIV Salwatoriański Festiwal Piosenki Religijnej przeszedł do historii. Po czterech latach powrócił wielki olbrzym, który zawsze był doskonałą okazją do promocji muzyki chrześcijańskiej i młodych artystów. Ta piękna i rozśpiewana tradycja nie może ujść w niepamięć, dlatego już dziś wiemy z pewnością, że za rok będzie już XV Salwatoriański Festiwal Piosenki Religijnej. Organizatorzy dziękują wszystkim za wszelką pomoc i dobre słowo.

www.festiwal.sds.pl