Nowy rok formacyjny w Centrum Formacji Duchowej w Trzebini

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Nowy rok formacyjny w Centrum Formacji Duchowej w Trzebini

W Centrum Formacji Duchowej w Trzebini zainaugurowaliśmy kolejny rok formacyjny. W naszym domu rekolekcyjnym swoją formację przeżywają siostry w ramach trzech kursów: Szkoły Formatorek Zakonnych, Roku Odnowy Duchowej i Kursu Formacji Juniorackiej.
{[description]}

Od 26 września do 1 października 2023r. odbyła się pierwsza sesja Roku Odnowy Duchowej, w którym na sposób stały uczestniczy 47 sióstr zakonnych. Następnie w dniach od 5 do 9 października swoją formację rozpoczęły siostry mistrzynie i juniorystki  w ramach Kursu Formacji Juniorackej. Uczestniczy w nim 60 sióstr juniorystek i 20 mistrzyń. 16 października br. miała miejsce inauguracja pierwsza sesji nowej edycji Szkoły Formatorek Zakonnych. Mszy świętej inauguracyjnej przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. W inauguracji wzięła też udział poprzednia przewodnicząca Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich s. Dolores Zok. Grupa formatorek liczy w tej edycji 46 sióstr, które pochodzą z Polski, Ukrainy, Białorusi, Czech i ze Słowacji (w grupie jest 21 sióstr ze zgromadzeń klauzurowych).

Początkiem października br. przy naszym ośrodku formacyjnym rozpoczął działalność gabinet terapeutyczny. We współpracy z Salwatoriańskim Ośrodkiem Terapeutycznym SOTer proponujemy pomoc psychologiczną w formie konsultacji psychologicznych (indywidualnych i małżeńskich) i terapii osób świeckich, duchownych i konsekrowanych (dorosłych i młodzieży, która ukończyła 15 rok życia). Obecnie współpracujemy z dwoma terapeutkami, które mają pełne przygotowanie do prowadzenia psychoterapii. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej:

https://cfdtrzebinia.sds.pl/pomoc-psychologiczna

Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie sesje z pracą warsztatową: warsztaty z psychologii komunikacji, warsztaty pracy z ciałem (dla kobiet) i warsztaty dla sióstr formatorek. Odbywają się one w dwóch terminach: w marcu i w połowie sierpnia. Udział w warsztatach może być przydatny współbraciom, którzy pracują jako katecheci i odpowiedzialni za wspólnoty formacyjne w parafiach. Wystawiamy też zaświadczenie o udziale, które może być przydatne w awansie zawodowym nauczyciela.

Tradycyjnie zapraszamy też na rekolekcje lectio divina i na rekolekcje dla kapłanów (program naszego ośrodka na rok 2024:

https://cfdtrzebinia.sds.pl/program-2024-2