Kard. Dziwisz o CFD: „Ośrodek dla spragnionych Słowa Bożego”

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Kard. Dziwisz o CFD: „Ośrodek dla spragnionych Słowa Bożego”

We środę, 7 listopada 2012 roku, w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rozpoczęły się Dni Duchowości Biblijnej. Do salwatoriańskiego ośrodka przy św. Jacka 16 na krakowskim Zakrzówku przybyli: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, oraz kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. W uroczystej koncelebrze Eucharystii inaugurującej pięciodniowe spotkanie wziął udział również ks. Piotr Filas SDS, przełożony polskiej prowincji salwatorianów.

{[description]}

Na początku uroczystej liturgii, sprawowanej jako dziękczynienie Bogu za dar 15 lat posługi Centrum, dyrektor ośrodka przywitał przybyłych dostojników kościelnych. Pełny tekst wprowadzenia w liturgię Mszy św. i powitania dostępny jest na stronie: www.cfd.sds.pl.

=== === ===

Mszy świętej o godz. 16.00 przewodniczył ordynariusz archidiecezji krakowskiej, kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosił również homilię. Wychodząc od zachęty św. Pawła: „Trzymajcie się mocno Słowa Życia” (Flp 2, 16) oraz słów Ewangelii z dnia bieżącego, podkreślił, że pójście za Jezusem, Słowem Życia, oraz utożsamienie się z Jego osobą i posłannictwem „stanowi istotę i serce chrześcijaństwa”, ale też staje się „najmądrzejszym wyborem”. Pełny tekst homilii dostępny jest na stronie: www.cfd.sds.pl.

W obliczu postępującej dziś sekularyzacji arcybiskup przestrzegał: „Nie wystarczy urodzić się i być wychowanym w rodzinie katolickiej. Nie wystarczy uczęszczać na katechizację. Nie wystarczy być w miarę przyzwoitym człowiekiem. Wobec polaryzacji postaw, obojętności, a nawet kontestacji orędzia ewangelicznego, potrzebna jest radykalna i osobista decyzja pójścia za Chrystusem, w duchu dzisiejszej Ewangelii. Potrzebna jest pogłębiona formacja duchowa oraz żywe, głębokie poczucie przynależności do Kościoła, aby wobec rożnych programów i ideologii świadczyć, że tylko Jezus Chrystus może zbawić człowieka, bo tylko On ma słowa życia wiecznego”.

Kardynał krakowski, który był jednym z uczestników Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, zwrócił uwagę, że to wydarzenie kościelne ujawniło ogromny potencjał dobra i miłości, wiary i nadziei, jaki drzemie w Kościele: „Trzeba do tego potencjału sięgać, aby stawić czoło wyzwaniom, przed jakimi stajemy. Kościół może i powinien przeżyć swoją nową wiosnę, bo ma coś istotnego do zaofiarowania światu, i nikt go w tym dziele nie zastąpi”. Zwrócił też uwagę na konieczność rozeznawania, by szukać i znajdować wolę Bożą: „Rozeznanie jest niezbędne w gąszczu perspektyw i programów, propozycji i ofert, jakie do nas docierają z różnych stron we współczesnym świecie i próbują znaleźć miejsce w naszym sercu”.

Dziękując za piętnaście lat działalności Centrum Formacji Duchowej metropolita krakowski zwrócił uwagę, że jego oddziaływanie widoczne jest nie tylko w Kościele krakowskim, ale w całym Kościele w Polsce, a także poza jej granicami. „Trafna okazała się intuicja, - mówił - wsparta entuzjazmem i kompetencją księdza Krzysztofa Wonsa oraz jego współbraci, aby powstał ośrodek, w którym ludzie spragnieni słowa Bożego mogliby się z nim spotkać w różnych sprawdzonych formach, zwłaszcza w sesjach formacyjnych, w rekolekcjach ignacjańskich, w medytowaniu Słowa Bożego metodą lectio divina, korzystając z kierownictwa duchowego”.

Kard. Dziwisz, który pełni funkcję przewodniczącego Komisji KEP ds. duchowieństwa, podkreślił, że „szczególnie cenną okazała się idea powołania do życia Szkoły Wychowawców Seminaryjnych, przygotowująca formatorów przyszłych księży”. W krakowskim ośrodku trwa obecnie piąta edycja wspomnianej dwuletniej Szkoły (2001-2002, 2004-2005, 2007-2009, 2009-2011, 2011-2013).

Kończąc homilię w salwatoriańskim ośrodku formacyjnym kardynał Dziwisz mówił: „Idea i dzieło nowej ewangelizacji będą ożywiać wyobraźnię i misję Kościoła w nadchodzących latach. Centrum Formacji Duchowej już jest w jakimś sensie odpowiedzią na to wyzwanie, ale niezależnie od tego środowisko skupione wokół Centrum może zastanowić się, czego jeszcze może się podjąć, w jaki 'niezagospodarowany' obszar działalności Kościoła może wkroczyć”.

Pasterz Kościoła krakowskiego na ręce przełożonego prowincjalnego podziękował salwatorianom zaangażowanym w dzieło Centrum Formacji Duchowej oraz współpracownikom tego dzieła, jak również kard. Gianfranco Ravasiemu, który przybył z posługą do krakowskiego ośrodka prowadzonego przez salwatorianów.

Na zakończenie Eucharystii prowincjał salwatorianów ks. Piotr Filas SDS podziękował ks. Krzysztofowi Wonsowi SDS i zaangażowanym w dzieło Centrum Formacji Duchowej.

=== === ===

Pierwsza część jubileuszowego spotkania nosi tytuł: „Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania w wierze pierwotnego Kościoła”. Prowadzi ją przybyły z Rzymu kard. Gianfranco Ravasi, który w przeszłości trzykrotnie prowadził sesje w salwatoriańskim domu formacyjnym w Krakowie. W czasie spotkań w ramach Szkoły Biblijnej wyjaśniał wówczas tajniki psalmów i ksiąg mądrościowych. Tematy tych spotkań brzmiały: „Modlitwa życiem w Psalmach” (9-11 maja 2003), „Hiob i Kohelet. 'Niepokojące' Księgi”(12-14 listopada 2004) oraz „'Kiedy Bóg mówi językiem zakochanych'. Księga Pieśni nad Pieśniami” (10-12 listopada 2006). W pierwszych dwóch konferencjach w trakcie tegorocznego spotkania przedstawił główne linie pierwszych dwóch Ewangelii: według św. Marka i św. Mateusza.

=== === ===

Ostatnim wspólnym punktem pierwszego dnia spotkania było wprowadzenie do modlitwy Słowem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Łukasza - Łk 7, 1-10, które dawał ks. Piotr Szyrszeń SDS - jeden z czterech duszpasterzy krakowskiego CFD. Wieczorem uczestnicy spotkania mieli okazję do osobistej modlitwy w ciszy przez Najświętszym Sakramentem. Adoracja trwała do godz. 22.00.

www.cfd.sds.pl