Trzebnica: Uroczystości św. Jadwigi

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Trzebnica: Uroczystości św. Jadwigi

Uroczystości jadwiżańskie to nie tylko piesza pielgrzymka do Trzebnicy...
{[description]}

Jak podkreśla ks. Piotr Filas SDS, ten rok dla Międzynarodowego Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej jest szczególny.
- Przeżywaliśmy 800-lecie konsekracji kościoła. Św. Jadwiga miała ogromny wpływ na swojego męża, księcia Henryka Brodatego, że zdecydował się w 1202 r. ufundować klasztor i bazylikę, w której ona spoczęła po swojej kanonizacji. Dlatego te omodlone mury kościoła prowokują do tego, by każdy z nas wpisał się na nowo w ten jubileusz i za wstawiennictwem świętej wypraszał to, co potrzebne, by tu już tu na ziemi stawać się szczęśliwym - mówił kustosz sanktuarium.
Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej przypada 16 października. Uroczystości rozpoczęły się już w sobotę 12 października. Przed południem odbyła się pielgrzymka kobiet. Mszy św. o 11.00 przewodniczył bp Jacek Kiciński. Po Mszy św. specjalne błogosławieństwo otrzymały mamy oczekujące potomstwa.
Tego samego dnia po południu przy ołtarzu polowym miała miejsce Msza św. na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Przewodniczył jej ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, bp Tadeusz Lityński.
Centralne uroczystości odbyły się w niedzielę 13 października podczas Mszy św. o 11.00, której przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. Po Eucharystii przeszła procesja z relikwiami św. Jadwigi.
Ostatnim dniem jadwiżańskich obchodów była środa 16 października. Wówczas przed południem w bazylice trzebnickiej zebrali się chorzy i niepełnosprawni. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Siemieniewski.
Po południu świętowali mieszkańcy Trzebnicy. O 18.00 z rynku do bazyliki przeszła krótka pielgrzymka, którą zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla.

Więcej na stronach: https://wroclaw.gosc.pl/gal/spis/5919568.Centralne-obchody-uroczystosci-jadwizanskich-2019

https://wroclaw.gosc.pl/gal/spis/5926102.Pielgrzymka-chorych-do-grobu-sw-Jadwigi

 


Uroczystości św. Jadwigi Zobacz galerię