Trzebnica: Upamiętnienie ks. Antoniego Kiełbasy SDS

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Trzebnica: Upamiętnienie ks. Antoniego Kiełbasy SDS

W dniach 18-25 września odbywał się w Trzebnicy, pod hasłem „Trzebnickie kamienie milowe”, po raz dziewiętnasty, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Hasło nawiązywało do tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, których celem jest zwrócenie uwagi na wkład Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy. Zamiarem organizatorów Tygodnia Kultury było przybliżenie wydarzeń i postaci związanych z Trzebnicą i mających doniosłe znaczenie w dziejach miasta oraz Kościoła. Jedną z takich postaci jest zmarły nagle w ubiegłym roku ks. prof. Antoni Kiełbasa (1938-2010).

{[description]}

Jego sylwetka i zasługi były szczególnie upamiętnione w trakcie Tygodnia Kultury. Najpierw, we wtorek, 20 września, została odprawiona w bazylice Msza św. w intencji † ks. Antoniego. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Po Mszy św. ks. Rektor wygłosił prelekcję poświęconą Zmarłemu i dokonał promocji książki dedykowanej ks. A. Kiełbasie pt. „Servus Sanctae Hedvigis fidelis”. Następnie, również w bazylice, odbyło się poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Antoniemu Kiełbasie.

Z kolei w piątkowy wieczór, 23 września, w ramach nocnej wędrówki szlakiem zabytków Trzebnicy, odbyło się nadanie imienia i poświęcenie Skweru Ks. Antoniego Kiełbasy. Znajduje się on przy wjeździe do Trzebnicy od strony Wrocławia u zbiegu ulic ks. Bochenka i 1-go Maja, obok starostwa powiatowego. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Jerzy Olszówka SDS. Podczas ceremonii głos zabrali: burmistrz Trzebnicy p. Marek Długozima, ks. Bogdan Giemza SDS, superior wspólnoty Salwatorianów w Trzebnicy i ks. Jerzy Olszówka SDS.

Na okolicznościowej tablicy widnieje napis w języku polskim i niemieckim, przygotowany przez ks. Bogdan Giemzę, następującej treści: „Ks.  prof. Antoni Kiełbasa (1938-2010) – kapłan ze Zgromadzenia Salwatorianów. Badacz dziejów Kościoła o rozległych zainteresowaniach i bogatym dorobku naukowym, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie. Uczestnik i organizator wielu sympozjów naukowych, konferencji, spotkań i wystaw, także o zasięgu międzynarodowym. Od 1972 roku związany z międzynarodowym sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, przez swoje prace badawcze, publikacje i kontakty przyczynił się do rozwoju kultu św. Jadwigi i pojednania polsko-niemieckiego. Zaangażowany w działalność społeczno-kulturową w Trzebnicy i Archidiecezji Wrocławskiej, inicjator wielu ważnych wydarzeń. W uznaniu zasług otrzymał wiele odznaczeń zagranicznych (z Niemiec, Austrii), państwowych (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski) i regionalnych (godność Honorowego Obywatela Trzebnicy [2000], Honorowego Obywatela Obornik Śląskich [2010] i tytuł „Zasłużony dla Gminy Trzebnica” [2008])”. Inicjatorem nadania imienia był burmistrz Trzebnicy Marek Długozima. Stosowną uchwałę podjęła Rada Miejska w Trzebnicy w dniu 22 czerwca 2011 roku (Nr X/97/11).

Bogdan Giemza SDS

http://www.trzebnica.sds.pl/