Trzebnica: Osiem wieków pod opieką św. Bartłomieja

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Trzebnica: Osiem wieków pod opieką św. Bartłomieja

W niedzielę, 24 sierpnia, w liturgiczną uroczystość św. Bartłomieja Apostoła, trzebnicka wspólnota parafialna przeżywała doroczny odpust. Tegoroczne świętowanie  miało jednak szczególny charakter. Było ono powiązane z obchodami 800 rocznicy poświęcenia najstarszej części trzebnickiego kościoła: krypty św. Bartłomieja. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w historycznej krypcie w sobotni wieczór. Mszy św. przewodniczył ks. Jerzy Olszówka SDS, kustosz sanktuarium, a homilię wygłosił ks. Jerzy Morański SDS. Uroczystej sumie odpustowej sprawowanej o godz. 11.00 przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej Andrzej Siemieniewski. Na zakończenie jubileuszowej Eucharystii kapłani koncelebrujący z księdzem biskupem na czele, przy śpiewie litanii do św. Bartłomieja Ap., udali się do krypty, skąd przyniesione zostały na ołtarz główny relikwie Świętego Patrona.

{[description]}

Przed zakończeniem Eucharystii miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, warte podkreślenia: nastąpiło poświęcenie odnowionego krzyża i dzwonu z sygnaturki bazyliki, które uległy zniszczeniu podczas wichury 16 marca br. Po poświęceniu ksiądz biskup, kustosz sanktuarium, przełożony domu zakonnego oraz burmistrz Trzebnicy podpisali dokumenty, które umieszczone będą w kapsule czasu. Zostanie ona powrotem złożona w metalowej kuli, znajdującej się pod krzyżem z sygnaturki. Akt ten nastąpił równo 80 lat po podpisaniu ostatnich dokumentów odnalezionych w kapsule czasu.

Dopełnieniem odpustowego świętowania był VIII Festyn Parafialny Bartłomiejki, który rozpoczął się na Placu Pielgrzymkowym o godz. 15.00. Współorganizatorami Festynu, oprócz wspólnoty parafialnej, był Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. Festyn miał charakter rodzinny, dlatego każdy mógł znaleźć coś dla siebie.  Na dzieci czekały zjeżdżalnie i dmuchany zamek, a także gry i zabawy. Był także kiermasz połączony z konkursem, zakończonym losowaniem atrakcyjnych nagród, była kawiarenka z domowymi wypiekani i grill. Czas świętowania przeplatały występy przedszkolaków, lokalnych grup muzycznych i gwiazdy wieczoru: Wolnej Grupy Bukowiny. Niewątpliwą atrakcją Festynu były licytacje, na których wystawiono fragmenty historycznej posadzki bazyliki, z wypiaskowanym zarysem krypty św. Bartłomieja. Pozyskane w czasie Festynu fundusze wspomogą dzieło remontu posadzki w bazylice.

www.trzebnica.sds.pl