WSD: Gaudeamus igitur

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

WSD: Gaudeamus igitur

Poniedziałek, 10 października, był dniem inauguracji roku akademickiego 2016/2017, w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie. Program rozpoczął się od Eucharystii o godz. 10.00, której przewodniczył ks. Piotr Filas, prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów.
{[description]}

W uroczystości uczestniczyli: o. prof. PWT dr hab. Tupikowski CMF - prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego z Wrocławia, o. dr Wawrzyniec Wojtyra OFM - rektor WSD Ojców Franciszkanów z Wrocławia oraz delegaci z Wyższych Seminariów Duchownych we Wrocławiu, w Świdnicy i w Paradyżu.
Obecna była wicemarszałek Dolnego Śląska pani dr Ewa Mańkowska, władze miasta i gminy Oborniki Śląskie oraz Trzebnica, przedstawiciele służb mundurowych, służby zdrowia i oświaty, licznie obecni byli profesorowie, wykładowcy a także przedstawiciele wspólnot salwatoriańskich z Polski. Po Eucharystii, wszyscy alumni i goście udali się do auli na uroczystą akademię. Pierwszym punktem było odśpiewanie średniowiecznego hymnu „Gaude Mater Polonia" (Raduj się, Matko Polsko), który był wykonany przez chór seminaryjny. Rektor WSD Salwatorianów ks. Jerzy Madera SDS, po krótkim wprowadzeniu, oficjalnie ogłosił otwarcie nowego roku akademickiego. Ks. Tomasz Raćkos SDS przedstawił sprawozdanie podsumowujące poprzedni rok działalności salwatoriańskiej uczelni. Czterech nowych studentów złożyło ślubowania i otrzymało indeks umożliwiający studia filozoficzno-teologiczne w WSD w Bagnie i zarazem na PWT we Wrocławiu.
Specjalista z zakresu filozofii chrześcijańskiej o. prof. PWT dr hab. Jerzy Tupikowski CMF - prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego z Wrocławia, wygłosił wykład inauguracyjny na temat: „Chrystologika” anzelmiańska. Ks. prof. PWT dr hab. Bogdan Giemza SDS zaprezentował przed gośćmi akademii inauguracyjnej najnowszy, dziesiąty tom pisma naukowego „Studia Salvatoriana Polonica” wydawanego przez środowisko wykładowców i pracowników naukowych w Bagnie. Po przemówieniach, w których obecne były życzenia na rozpoczęty rok studiów, uroczystą akademię zakończył przełożony Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Piotr Filas SDS. Tego samego dnia po południu odbyła się konferencja pedagogiczna wychowawców, profesorów i wykładowców z udziałem członków rady prowincjalnej.
Wspólnota Salwatorianów w Bagnie liczy w bieżącym roku pięćdziesiąt trzy osoby, wśród których jest trzydziestu ośmiu salwatorianów na różnych etapach formacji podstawowej. Dwudziestu jeden jest studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego i swoje studia odbywa w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie. Obecnie wspólnotę salwatoriańską w Bagnie tworzą alumni m.in. z takich krajów jak Albania, Australia, Białoruś, Czechy, Honduras, Kosowo, Meksyk, Tanzania i Ukraina.


WSD: Gaudeamus igitur Zobacz galerię