Trzebnica: Mędrcy świata

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Trzebnica: Mędrcy świata

Tradycją w Trzebnicy staje się Orszak Trzech Króli. Organizowany wspólnie przez Gminę Trzebnica, Parafię świętego Bartłomieja i świętej Jadwigi w Trzebnicy oraz Stowarzyszenie Trzecie Skrzydło, gromadzi tłum trzebniczan, który wraz z symbolicznymi Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, podąża za gwiazdą betlejemską, aby oddać hołd nowo narodzonemu Dzieciątku.
{[description]}

Tegoroczny barwny przemarsz był już drugim, który odbył się w tym mieście. W Polsce organizowany jest od ośmiu lat i co roku przyłączają się do niego kolejne miasta. W tej edycji wraz z królami oddawano pokłon w ponad 420 miejscowościach, również poza granicami kraju.

Trzebnicki orszak prowadziła najpiękniejsza gwiazda betlejemska, wyłoniona w konkursie, przygotowana przez Natalię Krawczyńską. W ślad za nią podążali „trzej królowie” na koniach, władze kościelne z księdzem dziekanem Jerzym Olszówką na czele oraz władze samorządowe z burmistrzem Markiem Długozimą, starostą Waldemarem Wysockim i przewodniczącym rady miejskiej Mateuszem Staniszem. Straż ojcowska maszerowała między najmłodszymi dziećmi i kolorowymi orszakami, symbolizującymi kontynenty: czerwonym – Europę, zielonym – Azję, niebieskim – Afrykę.

Dalej szli strażnicy miejscy, ratownicy medyczni, policjanci i strażacy. Dzieci przebrały się za aniołów, a pozostali otrzymali korony, dzięki czemu orszak prezentował się jeszcze barwniej. Za sprawą specjalnie przygotowanych śpiewników i nagłośnienia kolędy i okrzyki wyprzedzały tłum, niosąc radość i ciepło. Przechodnie spontanicznie włączali się do wędrówki.

Orszak Trzech Króli nazywany jest największymi Jasełkami na świecie. W Trzebnicy także nie zabrakło scenek rodzajowych, zarówno historyczno-biblijnych, jak i tych podkreślających aktualność walki dobra ze złem, jej powszechność i prozaiczność. Rynek stał się symbolicznym Betlejem, w którym Kacper, Melchior i Baltazar oddali pokłon Dzieciątku i Świętej Rodzinie, a zaraz po nich wszyscy zgromadzeni.

Zdjęcia orszaku dostępne są tutaj.

www.trzebnica.sds.pl