Szkocja: Salwatorianie na Wyspach

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Szkocja: Salwatorianie na Wyspach

Towarzystwo Boskiego Zbawiciela ma swoją wieloletnią historię w Wielkiej Brytanii. Salwatorianie z polskiej prowincji posługują na kilku placówkach w Szkocji. Jedną z nich jest wspólnota parafialna pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w położonym nad malowniczą zatoką mieście portowym Kirkcaldy. Ostatnio obchodziła ona jubileusz 150-lecia swojego istnienia.
{[description]}

Dnia 27 września 2015 r. o godzinie 14:00 w Kirkcaldy odbyła się uroczysta dziękczynna Msza św., której przewodniczył abp Leo Cushley. Uroczystość poprzedziły przygotowania zarówno duchowe (m.in. 9-miesięczna peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, misje parafialne w dniach 13-18 luty 2015, modlitwa jubileuszowa odmawiana przez 365 dni) i materialne (m.in. naprawa ogrzewania, wymiana światła w kościele, całkowicie nowy wystrój prezbiterium zaprojektowany i wykonany przez salwatorianina br. Dariusza Makowskiego, malowanie wnętrza kościoła, wymiana czterech zewnętrznych drzwi wejściowych wykonanych z dębu przez firmę Zbydrew Tomice-Wadowice).

W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: księża, którzy pracowali w tej parafii, księża z dekanatu (razem 16 kapłanów), przedstawiciele z sąsiednich różno-wyznaniowych kościołów i instytucji lokalnych. Salwatorianów reprezentowali: konsultor generalny ks. Krzysztof Kowalczyk SDS, prowincjał ks. Piotr Filas SDS, prowincjał pro-prowincji brytyjskiej ks. Alex McAllister SDS, wice-superior z Krakowa ks. Tomasz Górny SDS oraz br. Dariusz Makowski SDS i br. Jarosław Grzesik SDS i karmelitanki bose z Dysart.

Po Mszy św. wszyscy świętowali jubileusz w sali parafialnej, a sto osób w hotelu Victoria. W homilii arcybiskup powiedział: „Dziękujemy Wszechmogącemu Bogu za wiele błogosławieństw, które spłynęły na to miasto i na tę parafię dzięki Jego obecności pośród Jego świętych ludzi… Prosimy naszego Pana, aby przyjął zmarłych parafian do Królestwa Światła, Szczęścia i Pokoju. Podczas tej Mszy św. modle się za was, abyście kontynuowali życie wiary w miłości i służbie. Niech Bóg błogosławi wam przez następne 150 lat!”.

www.salvatorians.co.uk/pl


Szkocja: Salwatorianie na Wyspach Zobacz galerię