SOP: Powołania w perspektywie ŚDM

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

SOP: Powołania w perspektywie ŚDM

W dniach 16-17 października br., na Jasnej Górze odbyła się kolejna Ogólnopolska Kongregacja Referentów Powołaniowych. Tegorocznym tematem spotkania było „Duszpasterstwo powołań w perspektywie ŚDM”.
{[description]}

W spotkaniu, w którym wziął udział ks. Dariusz Jasuba, referent Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań,  uczestniczyło ponad sto osób odpowiedzialnych za towarzyszenie młodym w ich życiowych wyborach. Referentom kongregacji towarzyszył bp Marek Solarczyk z Warszawy – Pragi, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań.

Dwudniowa kongregacja rozpoczyna konkretne przygotowania do spotkania z papieżem w 2016 r. w Krakowie. Referenci powołaniowi są to osoby odpowiedzialne za powołania: kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i przedstawiciele świeckich instytutów życia konsekrowanego. Spotkania na Jasnej Górze są dla nich możliwością pogłębienia wiedzy i dzielenia się doświadczeniami. Istotnymi elementami każdej kongregacji jest Eucharystia i wspólna modlitwa w intencji powołań, a także referaty przygotowane przez specjalistów z zakresu teologii i nauk o człowieku, panele, praca w grupach i spotkania nieformalne.

W czasie tegorocznej kongregacji uczestnicy rozmawiali na temat znaczenia i wykorzystania Światowych Dni Młodzieży w duszpasterstwie powołań, a także nad dalszą perspektywą współpracy duszpasterzy i referentów ds. powołań. Gościem specjalnym spotkania był ks. Grzegorz Suchodolski, Sekretarz Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie.

„Światowe Dni Młodzieży przeżywane na różnych płaszczyznach są wielką szansą nie tylko dla młodych ludzi, szukających miejsca w Kościele, ale także dla tych, którzy pielęgnują powołania, uważa bp Marek Solarczyk, delegat episkopatu ds. powołań. Zostaliśmy poprzez to dzieło Światowych Dni Młodzieży zaproszeni do szczególnego towarzyszenia młodym, a w tym towarzyszeniu zawsze się odnajduje element odkrywania powołania, umocnienia w tym wyborze; a potem trwania w nim” – powiedział bp Solarczyk.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku. Jesienna kongregacja odpowiedzialnych za powołania odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach znaczących religijnie, np. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Licheniu czy Trzebnicy.

www.sop.sds.pl