Seminarium: Vivat academia!

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Seminarium: Vivat academia!

Miniona sobota, 10 października, była dniem inauguracji roku akademickiego 2015/2016, w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie. Program rozpoczął się od Eucharystii o godzinie 9:30, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
{[description]}

W uroczystości wzięli udział: rektor PWT z Wrocławia ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor WSD Ojców Franciszkanów z Wrocławia o. dr Wawrzyniec Wojtyra OFM oraz delegaci z Wyższych Seminariów Duchownych we Wrocławiu, w Legnicy i Paradyżu. Pozdrowienia od generała salwatorianów przekazał konsultor generalny ks. Krzysztof Kowalczyk SDS. Obecna była wicemarszałek Dolnego Śląska dr Ewa Mańkowska, Aleksander Skorupa, władze miasta i gminy Oborniki Śląskie, przedstawiciele służb mundurowych, służby zdrowia i oświaty, liczni profesorowie, wykładowcy, a także przedstawiciele wspólnot salwatoriańskich z Polski i zagranicy.

 Po Eucharystii wszyscy alumni i goście udali się do auli na uroczystą akademię. Pierwszym punktem było odśpiewanie średniowiecznego hymnu „Gaude Mater Polonia” (Raduj się, Matko Polsko) w wykonaniu chóru seminaryjnego. Rektor WSD salwatorianów ks. Jerzy Madera SDS oficjalnie ogłosił otwarcie nowego roku akademickiego. Ks. Krystian Kolba SDS przedstawił sprawozdanie podsumowujące poprzedni rok działalności salwatoriańskiej uczelni. Pięciu nowych studentów złożyło ślubowania i otrzymało indeks umożliwiający studia filozoficzno-teologiczne w WSD w Bagnie i na PWT we Wrocławiu. Specjalista z zakresu teologii dogmatycznej ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec wygłosił wykład inauguracyjny pt.: „Teologia pogranicza”. Ks. dr hab. Bogdan Giemza SDS zaprezentował dziewiąty tom pisma naukowego „Studia Salvatoriana Polonica”, wydawanego przez wykładowców i pracowników naukowych w Bagnie. Po przemówieniach z życzeniami na rozpoczęty rok studiów, akademię zakończył przełożony polskiej prowincji salwatorianów ks. Piotr Filas SDS. Tego samego dnia, po południu, odbyła się konferencja pedagogiczna wychowawców, profesorów i wykładowców z udziałem członków rady prowincjalnej.

 Wspólnota salwatorianów w Bagnie liczy w bieżącym roku pięćdziesiąt trzy osoby, wśród których jest trzydziestu ośmiu salwatorianów na różnych etapach formacji podstawowej. Dwudziestu trzech jest studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego i swoje studia odbywa w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie. Obecnie do wspólnoty w Bagnie należą alumni m.in. z Albanii, Białorusi, Czech, Hondurasu, Kosowa, Meksyku, Tanzanii i Ukrainy.

Zdjęcia z inauguracji roku akademickiego dostępne są tutaj.

www.wsd.salwatorianie.eu