RMS: Kampania i dni skupienia rozpoczęte

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

RMS: Kampania i dni skupienia rozpoczęte

Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej po wakacjach i październikowych akcjach, wyruszył w Polskę z nową akcją informacyjną i dniami skupienia. Pierwszymi miejscami na mapie była Warszawa, Elbląg i Węgorzewo. Od 17 do 19 października duszpasterze odwiedzili m. in. następujące szkoły: Liceum im. T. Czackiego oraz Gimnazjum i Liceum im. N. Żmichowskiej w Warszawie, a także Technikum Mechaniczne w Elblągu.

{[description]}

W czasie tegorocznej kampanii reklamowej zaplanowana jest kontynuacja reklamy Forum Młodych, ale przede wszystkim duszpasterze pragną zachęcić do innych spotkań organizowanych przez Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej (rekolekcje letnie i zimowe, spotkanie noworoczne oraz festiwal). Zeszłoroczne doświadczenie pokazało księżom pracującym w RMS, że tego typu spotkania wydają konkretne owoce. Warto jest wspomnieć choćby o wzroście uczestników w tegorocznym Forum Młodych o 100 osób. A tak po lekcjach dzielił się swoimi przeżyciami jeden z uczniów:

„…Dnia tego po raz pierwszy  usłyszałem o Ruchu Młodzieży Salwatorianskiej, tak jak i ja większość klasy zainteresowana była całą akcją. Nie było to nudne słuchanie opowiadań i zachęcania. Ksiądz pokazywał nam filmiki z poprzednich lat, wywiady z młodzieżą uczestniczącą w tych wydarzeniach, zadawał nam pytania i odpowiadał na nasze. Byłem zdziwiony, że uczestnicy akcji do wszystkiego podchodzą z takim poczuciem humoru”.

Natomiast w sobotę, 20 października, choć zaplanowano dwa dni skupienia w Elblągu i Węgorzewie, to jednak odbył się tylko jeden. W Elblągu frekwencja niestety nie dopisała. Inaczej było w Węgorzewie, gdzie istnieje już silna grupa RMS. Tam od rana młodzież, pod okiem ks. Macieja Szeszko, zastanawiała się nad przewidzianym na to spotkanie tematem: Lekarz specjalista.  Po spotkaniu jedna z uczestniczek napisała:

„Tematem naszej konferencji było stwierdzenie: Lekarz Specjalista czyli Jezus. W samej tylko Ewangelii św. Łukasza znaleźliśmy 12 fragmentów mówiących o uzdrowieniach (bez wskrzeszeń). Czy istnieje jakiś klucz do uzdrowienia? Odkryliśmy, że tak. Po pierwsze to człowiek pierwszy musi wyjść z inicjatywą. My sami musimy zrozumieć, że jesteśmy chorzy. Czy nie siedzimy zbyt często w internecie? A może nigdy nie mamy czasu na swoje obowiązki? Jesteśmy nieżyczliwi? I, co jest bardzo ważne, czy dostrzegamy w naszych słabościach, którym ulegamy, problem, chorobę? Czasami lubimy przyznawać się do naszych słabości, traktując je jako przepustkę do ulgowego traktowania:,,Jestem taka głupia, więc może zrobisz to za mnie, jesteś lepsza”. Jednak gdy zobaczymy swój problem i wiemy, że on nim jest, sami nie damy sobie rady. Powinniśmy poprosić o pomoc Jezusa, On nigdy nas nie zostawi. Następnie w Piśmie Świętym występuje opis choroby. Czym jest on w naszym kluczu? Spowiedzią. Wiecie kiedy znikają nasze grzechy? Ja sama do dziś myślałam, że w momencie, gdy kapłan wypowiada słowa:,,I ja odpuszczam tobie grzechy…”. Nie. Grzechy znikają w momencie, gdy sami je wypowiadamy. Jak to możliwe? Odpowiedź znajdziemy w punkcie trzecim naszego klucza. Jest to inicjatywa Jezusa – Jego dotyk, słowa, rozkaz, by złe duchy ustąpiły. Jednak jaki ma to związek z naszymi słowami? Jezusa można porównać do lustra – odbija wszystko, co jest w nas dobre, naszą własną siłę.,,Idź, twoja WIARA cię uzdrowiła”. Mogliśmy uzdrowić się sami? Nie, mogliśmy uzdrowić się sami z Jego pomocą. Dlaczego? WIARA jest kluczem naszego klucza. WIARA, którą On daje, WIARA w Niego. I właśnie wtedy następuje punkt czwarty: uzdrowienie. Dzięki WIERZE. Dzięki Niemu. Ostatnim punktem jest uwielbienie Boga. Powinniśmy dziękować Mu za wszystko, za każdy nasz oddech, cierpienie i uzdrowienie! Jemu należy się chwała”.

Kolejnym celem akcji informacyjnej i jesiennych dni skupienia RMS-u było południe Polski, czyli Bielsko-Biała. W parafii pw. NMP Królowej Świata od środy, tj. od 24 października, gościł ks. Łukasz Anioł. W tym czasie odwiedził następujące szkoły: Gimnazjum nr 7, Szkołę Mistrzostwa Sportowego Rekord oraz Zespół Szkół Elektrycznych. We wszystkich tych miejscach prowadzone były lekcje mające na celu przybliżenie działalności RMS-u oraz zaproszenie młodych ludzi do udziału w spotkaniach. Nie wszędzie dzieło RMS-u było znane. Ostatnia z wyżej wymienionych szkół nie znajduje się na terenie żadnej salwatoriańskiej parafii. Z tego też względu radość z odwiedzin w Bielsku-Białej była większa, ponieważ RMS zawitał tam po raz pierwszy.

Tradycyjnie, już po odwiedzinach w szkole, zaplonowany został na sobotę dzień skupienia: czas, który ludzie młodzi mogą spędzić w trochę odmienny sposób, jak to bywa w zwyczaju sobotniego, wolnego dnia od szkoły. Oprócz konferencji, wspólnych wygłupów, nie zabrakło oczywiście czasu na modlitwę i spotkanie z Eucharystycznym Chrystusem w Adoracji. Sobotni dzień skupienia był kontynuacją rozpoczętego cyklu spotkań o tematyce: Lekarz specjalista. Natomiast niedziela, dzięki głoszonym przez cały dzień kazaniom, stała się okazją do tego, aby dzieło RMS-u poznali nie tylko młodzi fizycznie, ale również ci, którzy są młodzi duchowo.

www.rms.sds.pl