Prowincjał na Bałkanach

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Prowincjał na Bałkanach

W dniach od 26 do 30 października 2018 roku odbyła się wizytacja prowincjalna w fundacji Albańsko-Chorwackiej. Wizytacja rozpoczęła się w Albanii, do której przybył Ksiądz Józef Figiel SDS Prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów, wraz z ks. Mirosławem Stankiem SDS – konsultorem ds. misji. Pierwszym domem, który odwiedzili był dom Salwatorianów w Bilaj.
{[description]}

Po dwuletnich pracach budowlanych nowego kościoła we wsi Mallkuc Koder, w dniu 27 października odbyło się jego poświęcenie. Aktu poświęcenia dokonał ordynariusz archidiecezji Tirana-Durres – ks. Abp. Georg Frendo OP. W swojej homilii przybliżył wiernym losy albańskiego Kościoła w czasie reżimu komunistycznego oraz wyraził wdzięczność za pełną poświęcenia pracę, jaką wkładają Salwatorianie w archidiecezji. Po skończonych uroczystościach wizytatorzy udali się na północ Albanii, aby odwiedzić drugą wspólnotę w Jubicy. W poniedziałek 29 października odbyło się spotkanie wszystkich współbraci z fundacji. Miało ono na celu podsumowanie dotychczasowej pracy i przedyskutowanie planów na przyszłość.  W tym też dniu ks. Wojciech Porada SDS, po uroczystym wyznaniu wiary, oficjalnie objął urząd superiora fundacji Albańsko-Chorwackiej.
Ostatnim etapem wizytacji prowincjalnej była Chorwacja, gdzie w Dubrovniku wizytatorzy wraz z ks. Dariuszem Nowakiem SDS spotkali się z ordynariuszem diecezji dubrownickiej, ks. Bpem Mate Uzinićem. Spotkanie miało na celu omówienie współpracy Salwatorianów w tym kraju.
Wizytacja prowincjalna, w duchu braterstwa i odpowiedzialności za podjęte dzieła, pozwoliła z nadzieją spojrzeć w przyszłość  i podjąć konkretne decyzje, dotyczące posługi Salwatorianów na Półwyspie Bałkańskim.

br. Jakub Rychlewski SDS


Bałkany Zobacz galerię