Podcast #powołani - inicjatywa WSD Salwatorianów

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Podcast #powołani - inicjatywa WSD Salwatorianów

Błogosławiony Franciszek Maria od Krzyża Jordan mawiał często do swoich duchowych synów, aby Dobrą Nowinę o Jezusie i zbawieniu nieśli światu „wszelkimi możliwymi środkami”. Słowa te w sposób niezwykle kreatywny realizują nasi klerycy. Wpadli na pomysł, aby ewangelizować... podcastami.
{[description]}

    Czym w takim razie jest podcast? Jest to według definicji słownikowej „forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków”. Odpowiedzialnym za ten projekt jest w głównej mierze kleryk Damian Kokocha SDS i dk. Paweł Janowski SDS działający we współpracy z księdzem Danielem Kowalskim SDS. Cała działalność podcastowa wiąże się z działającą w naszym seminarium od kilku lat Grupą Medialną Salwator, nad którą czuwa nasz ojciec duchowy - ksiądz Łukasz Darowski.
    Seria podcastów nosi znamienny tytuł: „Powołani”. Po samym tytule można zauważyć o czym te podcasty będą. Nasz kleryk Damian prowadzi rozmowy z zaproszonymi gośćmi - w głównej mierze z księżmi, braćmi, klerykami. Tematem tych dialogów jest przede wszystkim powołanie - rozmowa o tym, kto w jaki sposób Panu Bogu służy.
    Jaka jest geneza tego innowacyjnego pomysłu? Spytaliśmy samego pomysłodawcę i realizatora podcastów - kleryka Damiana Kokochę SDS:
    Już przed seminarium bardzo kręciły mnie media, a szczególnie radio. Kiedyś miałem takie marzenie, aby być tym gościem co gada w radiu, ale wyszło tak, że poszedłem do zakonu. Jednak po dwóch latach okazało się, że w naszym seminarium tworzy się grupa medialna, do której od razu się zapisałem. Najpierw proste projekty, pisanie artykułów itp. Rok później padł pomysł robienia filmików na YouTube i tak znalazłem się przed kamerą. W międzyczasie coraz popularniejsze stały się Podcasty, w których się po prostu zakochałem. Rok temu pojawiło się w moim sercu nowe marzenie, stworzyć Podcast w którym rozmawiam z gośćmi. Chciałem, żeby to było zrobione dobrze, w dobrej jakości, żeby nie odstawało od tych „świeckich” projektów z górnej półki, ale żeby przede wszystkim były to rozmowy o Panu Bogu. Pół roku temu, zacząłem realizować te marzenie i chyba właśnie dzięki Bogu i pomocy współbraci zaczyna się ono realizować. Niesamowite jest to, że kiedy poświęcamy się Panu Bogu, oddajemy mu coś od siebie, on nam to potrafi rozmnożyć i oddać za jakiś czas. To trochę jak z tym ewangelicznym talentem, który trzeba zainwestować, czyli oddać Panu Bogu, a nie zakopać pod ziemię – zachować dla siebie.
    Zatem jeżeli chcecie się dowiedzieć jak wygląda życie misjonarza w dalekiej Tanzanii, poznać historię trudnego nastolatka, dowiedzieć się czy człowiek rzeczywiście pochodzi od małpy, sprawdzić jak przejść od munduru żołnierskiego do salwatoriańskiego habitu czy usłyszeć jak wygląda codzienność w naszym seminarium - zapraszamy do śledzenia naszych podcastów na różnych platformach:
Facebook: https://www.facebook.com/wsdsalwatorianie
Spotify: https://open.spotify.com/show/548Go3K3tdOrw9efEdtXmh
YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLkH3dVggybTHGqsxfaeZx0IfPdY94N3je
Apple music: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/powołani/id1607647771

 

Autor tekstu:

  1. Michał Góralewicz SDS