Bielsko-Biała: „Jak Jagusia diabła przechytrzyła”

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Bielsko-Biała: „Jak Jagusia diabła przechytrzyła”

Hospicjum Świętego Kamila w Bielsku-Białej, po raz pierwszy w swojej ponad 20-letniej historii, dnia 24 lutego 2014 roku, zorganizowało przedstawienie charytatywne. Zebrane w ten sposób fundusze mają być przeznaczone na działania, których celem jest jak najstaranniejsza opieka nad chorymi.

{[description]}

Teresa Antas, członek zarządu hospicjum św. Kamila, przyznaje, że potrzeby wyłaniają się każdego dnia. Należą do nich: zakup sprzętu, jego naprawa, konserwacja, sprzęt jednorazowy, opatrunki, dojazd do chorych poza miasto.

Przedstawienie – pastorałka pt. „Jak Jagusia diabła przechytrzyła” wystawiono na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Wystąpiły zespoły lokalnego Domu Kultury Włókniarzy: Chór Echo, Teatr Bez Granic i zespół „Beskid”, według scenariusza i reżyserii Jadwigi Grudzińskiej.

Hospicjum obejmuje bezpłatną opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej w Bielsku-Białej i okolicach. Hospicjum św. Kamila tworzą wyłącznie wolontariusze w liczbie około 60 osób. Oprócz woluntariuszy jest zaangażowanych trzech kapelanów z parafii NMP Królowej Polski, którzy niosą chorym pomoc duchową.

Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej powstało w 1992 r. i przez 17 lat działało jako grupa nieformalna przy salwatoriańskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej. W 2009 r. zostało powołane do życia stowarzyszenie „Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej”. Od 1 marca 1992 r. wolontariusze obejmują domową opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej, przychodząc im z pomocą medyczną, a także wspierając psychicznie i duchowo chorych i ich rodziny. Opieka, jaką otaczani są chorzy, jest bezpłatna.

Od 2004 r. Hospicjum Świętego Kamila bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Hospicjum to też Życie”, a także w ogólnoświatowej akcji „Głosy dla Hospicjów”.

 

www.hospicjum.sds.pl
www.bielsko.salwatorianie.pl