Albania: Wizytacja kanoniczna w Bilaj

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Albania: Wizytacja kanoniczna w Bilaj

Arcybiskup metropolita archidiecezji Tirana-Durres, ks. abp Georg Anthony Frendo OP, sprawuje swoją posługę na urzędzie ponad trzy miesiące. Od czasu swojej nominacji i ingresu do katedry tirańskiej systematycznie organizuje prace kurii i komisji diecezjalnych. Jednym z elementów duszpasterskiej działalności biskupa jest wizytacja kanoniczna w parafiach archidiecezji. Jako pierwsza do odwiedzin została wybrana salwatoriańska parafia w Bilaj.
{[description]}

Odwiedziny duszpasterskie rozpoczęły się w niedzielę 12 lutego we wsi Murqina. Tam podczas uroczystej Mszy św. dzieci, młodzież i przedstawiciele rodzin przywitali arcybiskupa na terenie parafii. Dzieci wraz z pozdrowieniem podarowały pasterzowi własnoręcznie wykonane rysunki. Po Mszy św. odbyła się modlitwa przy grocie Matki Bożej i poświęcenie figury Niepokalanej. Druga Msza św. tego samego dnia miała miejsce w Mallkuczu. Tam, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, ksiądz biskup miał okazję poznać najmłodszych ministrantów w parafii oraz spotkać miejscową autorkę książek historycznych, która dużo czasu i pracy włożyła w badanie dziejów parafii Bilaj i okolicznych wsi.

Pragnieniem wizytatora było, by poznać grupy parafialne, stąd w ciągu tygodnia zostało zorganizowane spotkanie z osobami należącymi do grup apostolskich i czynnie angażujących się w życie parafii. W środę 15 lutego do kościoła w Bilaj przyszło młode pokolenie wiernych. Biskup Frendo odprawił dla nich Mszę św. i wygłosił poruszające kazanie. Następnie w domu parafialnym miało miejsce spotkanie z ministrantami, harcerzami, dziećmi Maryi i radą parafialną. Została też zreferowana biskupowi działalność grupy modlitewnej „Kustodia", która modli się za kapłanów należących do diecezji.

Wizytacja stanowi także okazję do pogłębienia kontaktów z duszpasterzami i wiernymi, dlatego w piątek 17 lutego ksiądz biskup wybrał się w towarzystwie proboszcza do chorych. Przemierzając niemałe terytorium parafii mógł z bliska przyjrzeć się codziennemu życiu na wsi i naocznie przekonać się o panujących tam warunkach. Gościnność parafian, ich prostota i szczera radość z odwiedzin biskupa zrobiły na nim duże wrażenie. Bieda, skromne warunki życia, brak wody i prądu nie przeszkadzają katolikom z Bilaj być dobrymi ludźmi i wiernie kochać Boga.

Tego samego dnia miało miejsce oficjalne zakończenie wizytacji. Ksiądz abp. Georg Frendo OP dokonał jeszcze kontroli ksiąg parafialnych i rejestrów ekonomicznych, po czym udał się do kościoła parafialnego na Eucharystię. Wielu parafian przyszło na Mszę św., by wraz ze swoim biskupem uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Z tej szczególnej okazji pojawił się również były parafianin, a obecny superior salwatorianów w Albanii, ks. Artan Seli SDS. Skierował on do biskupa słowa wdzięczności za odbytą wizytację i owocną współpracę ze zgromadzeniem na terenie archidiecezji.

Wizytacja pasterska jest istotnym elementem biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. „To właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei. Przeprowadzona w ten sposób wizyta pasterska objawia się w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój”. (Pastores gregis, nr 46)Albania: Wizytacja kanoniczna w Bilaj Zobacz galerię