Albania: Triduum św. Mikołaja

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Triduum św. Mikołaja

Żywa tradycja obchodów dnia św. Mikołaja ma swój wyjątkowy wymiar w Murqinie, małej miejscowości należącej do salwatoriańskiej parafii Bilaj w Albanii. Patron tutejszego kościoła jest wszystkim znany. Co roku dzień 6 grudnia jest długo wyczekiwany nie tylko ze względu na prezenty, ale szczególne znaczenie dla rodzin zamieszkujących Murqinę.
{[description]}

Odpust św. Mikołaja to rodzinne święto, przeżywane wspólnie przez całe rodziny. Przez dwa dni można obserwować na drogach wzmożony ruch samochodów, którymi krewni przyjeżdżają w gościnę.

W tradycję ludowych obchodów dnia św. Mikołaja wpisały się też trzydniowe uroczystości liturgiczne w tutejszym Kościele. Triduum ku czci miejscowego Patrona jest dla wiernych okazją do skorzystania z sakramentu pokuty, uczestnictwa we Mszy św. i przystąpienia do komunii św. Podczas tych dni w Eucharystii biorą udział głównie dzieci i młodzież, ale ostatniego dnia, kiedy wieczorem wszyscy mają czas, przybywają do kościoła, żeby wspólnie przeżyć Mszę św. Rodzinna atmosfera i duch wspólnoty towarzyszą uczestnikom w obchodach triduum ku czci św. Mikołaja.


Albania: Triduum św. Mikołaja Zobacz galerię