Albania: Powołaniowy dzień skupienia

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Albania: Powołaniowy dzień skupienia

Placówka misyjna w Bilaj pozostaje pod czujną i troskliwą opieką duszpasterską salwatorianów z Polski. Codzienna praca i gorliwa posługa owocuje nie tylko zwiększoną liczbą udzielanych sakramentów, ale także świadomym zaangażowaniem w życie religijne. W każdej ze stacji misyjnych zorganizowane są grupy ministranckie, w których służy około 45 chłopców.
{[description]}

Wszyscy członkowie LSO parafii Bilaj regularnie biorą udział w spotkaniach formacyjnych, na których omawiane są tematy powołaniowe i poruszane zagadnienia życia konsekrowanego. Dla części z nich został zorganizowany w sobotę, 21 października, dzień skupienia. Dobrą okazją do wyjazdu i refleksji nad tajemnicą powołania były święcenia kapłańskie w Szkodrze. W ostatnią sobotę grupa dziesięciu ministrantów miała okazję osobiście przeżyć podniosły charakter obrzędu święceń prezbiteratu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i święceń udzielił ordynariusz archidiecezji Shkoder-Pult ks. abp Angelo Massafra OFM.
Po zakończonej Eucharystii uczestnicy zwiedzili muzeum kaźni i prześladowań katolików w Szkodrze. Muzeum umieszczone jest w byłym areszcie śledczym wydziału do spraw wyznań i religii komunistycznej służby bezpieczeństwa. Duchowni - męczennicy - torturowani i zamordowani w tym miejscu zostali włączeni przez papieża Franciszka w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego. To miejsce pamięci i kultu pozostaje pod opieką sióstr klarysek, które opodal mają swój klasztor. Jedna z sióstr oprowadziła grupę po areszcie, opowiadając o tragicznych wydarzeniach sprzed lat. Przy okazji dała świadectwo swego powołania i zachęciła chłopców do odważnego pójścia za Chrystusem.
Kolejnym odwiedzonym miejscem w Szkodrze było między diecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne. Tam wicerektor, ks. Kledian Vukaj, zabrał ministrantów w podróż po seminaryjnym świecie. Opierając się na programie obowiązującym w seminarium oprowadził chłopców po uczelni, pokazując codzienne życie kleryków. Pierwszym punktem zwiedzania była kaplica seminaryjna, następnie refektarz i kuchnia ze zmywakiem, gdzie klerycy pełnią dyżury. Część naukowa to sale wykładowe i biblioteka; niemniej jednak najwięcej emocji w chłopcach wzbudziło boisko piłki nożnej. Podczas całego dnia nie zabrakło czasu na modlitwę oraz konferencję, zgłębiającą temat powołania. Dzieląc się wrażeniami ministranci podkreślili, że najbardziej w pamięci utkwił im obraz, gdy diakon podczas święceń przywdział ornat i „został się księdzem”.Albania: Powołaniowy dzień skupienia Zobacz galerię