Albania: Mikołajki ze Świętymi

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Mikołajki ze Świętymi

Tegoroczne obchody ku czci św. Mikołaja w Murqinie wzbogacone były dwoma nowymi wizerunkami Świętych, cieszących się szczególnym kultem w Albanii. Święty Jerzy zwany tutaj shen Gjergji słynie ze swej odwagi i wstawiennictwa w walce ze złem, a katolicy w Albanii na dzień jego wspomnienia przygotowują krzyżyki z młodych gałązek zerwanych z drzew wiosenną porą. Drugim ze Świętych jest św. Błażej znany w tych stronach jako shen Vlash. Żywa do dziś tradycja i podania mówią o tym, że św. Błażej przebywał na terenach obecnej Albanii, troszcząc się o ludzi z okolicy i skutecznie leczył wszelkie choroby. Stąd pomysł, aby w prezbiterium kościoła przy portrecie św. Mikołaja umieścić wizerunki tych Świętych.

{[description]}

Tradycyjnie, jak co roku, wierni z Murqiny uczcili swojego Patrona biorąc udział w triduum, do poprowadzenia którego zostali zaproszeni księża pracujący w sąsiednich parafiach. W czwartek, pierwszego dnia obchodów, Mszy św. przewodniczył ks. Henry Veldkamp - kanclerz kurii archidiecezjalnej w Tiranie. Kazanie, które wygłosił przygotował szczególnie dla dzieci, gdyż pierwszy dzień triduum poświęcony jest wyjątkowo dzieciom, które licznie wypełniają kościół. Drugiego dnia Mszy św. przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Wojciech Porada SDS.

Dnia 6 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja, Msza Święta miała bardzo uroczysty charakter. Przewodniczył jej o. Andrzej Michoń CSSR - redemptorysta z Polski, który we wrześniu przyjechał na misje do Albanii. Podjął posługę w parafii nieopodal Tirany. O oprawę muzyczną Eucharystii zadbali młodzi artyści ze Shkodry, który przybyli na mikołajkowe święto, by sprezentować parafianom mały recital.

 


Albania, Bilaj: Mikołaj 2014 Zobacz galerię