Albania: Dzień nauczyciela

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Dzień nauczyciela

Zawód nauczyciela to piękna i trudna zarazem sztuka wychowania i towarzyszenia młodemu człowiekowi w jego wzroście i rozwoju – stwierdzili nauczyciele, którzy przybyli na obchody Dnia Edukacji Narodowej do domu parafialnego w Bilaj. Dnia 7 marca 1887 roku została otwarta w Korczy na południu Albanii pierwsza, świecka szkoła albańskojęzyczna. Wcześniej istnienie takiej szkoły nie było możliwe, gdyż Albania była pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 7 marca obchodzony jest tam jako Dzień Edukacji Narodowej.

{[description]}

Nauczyciele ze szkół w Bilaj, Murqine, Bubq i Mazhe chętnie przyjęli zaproszenie na niedzielne świętowanie. Spotkanie rozpoczęło się zajęciami i grami integracyjnymi. Następnie był drobny poczęstunek, aby przy kawie i ciastku w luźnej atmosferze porozmawiać o blaskach i cieniach pracy w szkole. Później nastąpiły zajęcia warsztatowe, podczas których goście, podzieleni na grupy, wykonywali powierzone im zadania edukacyjne i pedagogiczne. Podczas dzielenia się wynikami pracy wszystkim dopisywał dobry humor. Organizatorom spotkania przyświecał cel, aby stworzyć nauczycielom okazję do spotkania nie tylko w murach szkoły, lecz także w innym miejscu, gdzie mogą wzmocnić więzy koleżeńskie oraz znaleźć zrozumienie i wsparcie w ich trudnej posłudze.

Kolejnym punktem programu była Msza św. Pracownicy oświaty zaangażowali się w przebieg liturgii czytając czytania mszalne. Do kościoła na modlitwę przyszli nie tylko katoliccy nauczyciele, ale także innych wyznań. Po Eucharystii dzieci z grupy katechetycznej zaprezentowały przedstawienie, przygotowane specjalnie na tę okazję. Opowiadało ono o życiu i działalności wyjątkowego nauczyciela, jakim był patron parafii w Bilaj, św. Jan Chrzciciel. Na końcu nadszedł czas rozdania wszystkim prezentów. Do świętowania i uszanowania pracy nauczycieli zostali zaproszeni wszyscy parafianie przybyli na niedzielną Mszę św. Tegoroczny Dzień Nauczyciela w Bilaj stał się świętem nie tylko szkoły, ale także wszystkich mieszkańców wioski.