Artykuły 2014

Seminarium Salwatorianów: Historyczny turniej w Bagnie
Po raz pierwszy w historii odbył się I Halowy Turniej Piłki Nożnej Wyższych Seminariów Duchownych Dolnego Śląska.Rozgrywki zapoczątkowali i zorganizowali klerycy salwatoriańskiego seminarium duchownego. Celem zabawy nie była wyłącznie wspólna rywalizacja, ale wzajemna integracja między klerykami, którzy przygotowują się do kapłaństwa. W turnieju miały wziąć udział cztery drużyny, ale okazało się, że bracia franciszkanie nie dotarli. Dlatego mecze...
WMS: Misja na co dzień
W dniach 14-16 lutego w Krakowie przy ulicy św. Jacka 16 odbyło się kolejne ogólnopolskie spotkanie Wolontariatu Misyjnego Salvator. Jego hasło brzmiało: "Tu i teraz podaruj swój czas. Misja na co dzień". Wolontariat misyjne nie polega tylko i wyłącznie na wyjeździe zagranicznym, ale przede wszystkim na ukazywaniu i dostrzeganiu Chrystusa wśród ludzi spotykanych na swojej drodze oraz przez praktykowanie miłości.
WMS: Rekolekcje w Zawoi
W dniach 3-8 lutego, w domu rekolekcyjnym Sióstr Felicjanek w Zawoi odbyły się rekolekcje zimowe Wolontariatu Misyjnego Salvator. Przewodnikiem duchowym rozważań był św. Franciszek Salezy ze swoim dziełem „Filotea”, z którego zostały wybrane poszczególne działy, dotyczące takich kwestii jak: życie duchowe i oczyszczenie, modlitwa/rozmyślanie, relacje/przyjaźnie, pokusy oraz „uczucia duszy”. Uczestnicy, choć było ich niewielu,...
Trzebinia: W czym mogę pomóc?
W dniach 18-20 lutego 2018 roku w Trzebini odbywał się XI Synod Prowincjalny Prowincji Polskiej Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Przez trzy dni przełożeni salwatoriańskich wspólnot prowincji polskiej z piętnastu krajów podjęli szczegółową refleksję nad zagadnieniami dotyczącymi posługi superiora.
Trzebnica: Gender – zagrożenie dla miłości
„Gender” to słowo, które według językoznawców zrobiło w grudniu ubiegłego roku zawrotną karierę, stało się słowem przebijąjącym wszystkie inne tematy i terminy w przestrzeni medialnej. W niedzielę, 9 lutego, w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu odbyła się konferencja zatytułowana: „Gender zagrożenie dla człowieka i miłości”. Wygłosił ją ks. prof. dr. hab. Paweł Bortkiewicz TChr, zaproszony przez salwatoriańską parafię św. Jadwigi...
Bilaj, Albania: Dzień Chorego 2014
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Uroczyście obchodzony w Kościele Powszechnym miał też swój wymiar na poziomie parafialnym. Tegoroczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes wypadało we wtorek, co podsunęło duszpasterzom z Bilaj myśl o tym, żeby w tym dniu zorganizować pielgrzymkę do albańskiego sanktuarium św. Antoniego w Lac.
Warszawa: Świat Misyjny opanowany przez salwatorianów
Ogólnopolska akcja Kolędników Misyjnych organizowana przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci oparta była w tym roku na kręgosłupie salwatoriańskim. W Niedzielę Chrztu Pańskiego członkowie koła misyjnego działającego przy SP 205 wyruszyli z krótkim przedstawieniem jasełkowym i kolędami do rodzin salwatoriańskiej parafii pw. NMP Matki Zbawiciela, przy ul. Olimpijskiej. W tym roku pieniądze były przeznaczone na kraje Demokratycznej Republiki Konga oraz na...
Bilaj, Albania: Błażejowo 2014
Na rozległym terytorium duszpasterskiej posługi slawatorianów w Albanii znajduje się wyjątkowe miejsce. W nadmorskiej wsi Drac, na wzgórzu wznoszącym się ponad zabudowaniami wiejskimi, usytuowany jest cmentarz, gdzie pod wielkim, starym drzewem oliwnym można dostrzec resztki muru starodawnej budowli - są to ruiny kościoła św. Błażeja, zwanego tu shen Vlash.
Brasław, Białoruś: Biskupie prymicje
Dnia 2 lutego, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, do salwatoriańskiej parafii pw. Narodzenia NMP, przybył nowo wyświęcony ordynariusz diecezji witebskiej bp Aleg Butkiewicz. Myśl o prymicjach w miejscowym kościele powstała pewnego styczniowego wieczoru, kiedy to biskup nominat, pochodzący z tej parafii, wstąpił tam na krótką modlitwę dziękczynną za dar powołania biskupiego.
Campeche, MX: Liga piłkarska Ojca Jordana
Otwarcie nowego sezonu Ligi piłkarskiej Ojca Jordana miało miejsce na stadionie gospodarza i założyciela ligi – Instituto Mendoza. Wzięli w nim udział, oprócz kilkuset uczniów, zawodników oraz zgromadzonych gości, także przedstawiciele instytucji sportu stanu Campeche, Półwyspu Yucatan oraz miejscowe media.
Strona 16 z 18

Archiwum aktualności

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010