Zakopane: Srebrny jubileusz parafii na Antałówce

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Zakopane: Srebrny jubileusz parafii na Antałówce

Dnia 13 grudnia w parafii pw. NMP Matki Zbawiciela w Zakopanem-Antałówce odbyły się uroczystości związane z obchodami 25-lecia jej istnienia. Wspólnota uczciła to wydarzenie uroczystą liturgią w góralskiej oprawie.

{[description]}

Misje Święte prowadzone przez Misjonarzy saletynów w dniach 4-12 grudnia stanowiły bezpośrednie przygotowanie duchowe do jubileuszu. Tygodniowej refleksji przyświecało hasło: „czy jestem świadkiem miłości Boga w świecie?”

Uroczystej Eucharystii w dniu jubileuszu powstania parafii przewodniczył ks. bp Jan Zając. Wspólnie z nim dziękczynną ofiarę składali prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Piotr Filas, proboszcz ks. Janusz Bola, salwatorianie z okolicznych wspólnot i kapłani dekanatu zakopiańskiego.

Biskup Jan i towarzyszący mu kapłani otrzymali od dzieci góralskie kapelusze, które założyli z radością oraz szacunkiem dla mieszkańców i ich tradycji.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Tatrzańskim Andrzejem Gąsienicą-Makowskim na czele.


Wpisy do kroniki parafialnej:

„Matko Zbawiciela prowadź, pomagaj i wspieraj Lud Boży ziemi tatrzańskiej na Antałówce”. bp Jan Zając

„Matko Zbawiciela miej w opiece parafię na Antałówce, wspieraj w budowie Bożego Domu i wypraszaj błogosławieństwo rodzinom. Szczęść Boże i Bóg zapłać za srebrne gody Księżom Salwatorianom". Starosta Tatrzański

 GALERIA

Tygodnik Podhalański:

25 lat parafii na zakopiańskiej Antałówce

Z okazji 25-lecia parafii na Antałówce mali górale podarowali bp Zającowi kapelusz góralski.

Zwieńczeniem jubileuszu 25-lecia parafii na zakopiańskiej Antałówce, gdzie duszpasterzują księża salwatorianie była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Jan Zając z Krakowa. Hierarcha był ubrany w ładny, góralski ornat.
Biskup przekazał pozdrowienia od metropolity krakowskiego. Mali górale sprawili biskupowi niespodziankę. Podarowali mu góralski kapelusz. W uroczystościach wzięli udział m.in. starosta tatrzański i przedstawiciele władz samorządowych.
Parafia liczy około 1200 parafian. W czasie letnich i zimowych wakacji liczba wiernych w kościołach zwiększa się. W kościele na Antałówce jest rytm parafialny. W drugiej, pięknej drewnianej świątyni na Bulwarach Słowackiego w pobliżu zakopiańskiego aquaparku można spotkać turystów.
Bardzo ciekawe o kościele salwatorianów napisał Maciej Pinkwart, autor najpoczytniejszych przewodników po Zakopanem. – Interesujące rozwiązanie architektoniczne czyni z kościoła salwatorianów jeden z ciekawszych na Podhalu przykładów nowoczesnego regionalizmu, spotykanego na przykład w Skandynawii  – pisze M. Pinkwart.

Paweł Dominik

www.tygodnikpodhalanski.pl


Serwis internetowy Archidiecezji Krakowskiej:

Góralski kapelusz dla bp. Jana Zająca 

Podczas obchodów 25-lecia parafii pw. Matki Zbawiciela na zakopiańskiej Antałówce bp Jan Zając otrzymał kapelusz góralski od najmłodszych górali. Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przewodniczył tam uroczystej Mszy św. z okazji srebrnego jubileuszu wspólnoty.

Mali górale sprawili biskupowi niespodziankę. Podarowali mu góralski kapelusz. Ten znany element regionalnego stroju otrzymał także ks. Piotr Filas, prowincjał księży salwatorianów, którzy prowadzą zakopiańską parafię.

Parafia pw. Matki Zbawiciela na Antałówce w Zakopanem liczy ok. 1,2 tys. parafian. W czasie letnich i zimowych wakacji liczba wiernych w kościołach zwiększa się. W kościele na Antałówce najczęściej modlą się parafianie, w drugiej, należącej do parafii, pięknej drewnianej świątyni na Bulwarach Słowackiego w pobliżu zakopiańskiego aquaparku można spotkać wielu turystów. Mogą oni skorzystać codziennie z sakramentu pokuty, wystarczy zadzwonić tylko specjalnym dzwonkiem. Według Macieja Pinkwarta, autora najpoczytniejszych przewodników po Zakopanem, interesujące rozwiązanie architektoniczne czyni z kościoła salwatorianów jeden z ciekawszych na Podhalu przykładów nowoczesnego regionalizmu, spotykanego na przykład w Skandynawii.

www.diecezja.pl