Wielki Piątek na Ukrainie

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Wielki Piątek na Ukrainie

Wczoraj, w Wielki Czwartek, po zakończeniu czterdziestodniowego postu rozpoczęliśmy święte Triduum Paschalne, przygotowując się do przeżycia najważniejszej uroczystości naszej wiary – pamiątki śmierci i chwalebnego zmartwychwstania naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Niestety, trwająca u naszych wschodnich sąsiadów wojna powoduje, że nie mogą oni cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem, a kryzys humanitarny na Ukrainie każdego dnia generuje ogromne potrzeby. Dlatego w Wielkim Tygodniu Polska Prowincja Salwatorianów nie zapomniała o potrzebujących i cierpiących w związku z trudną sytuacją na Ukrainie i wysłała do nich kolejny transport w pomocą humanitarną
{[description]}

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest niezmiernie trudna. Niszczone są nie tylko domy mieszkalne, ale również infrastruktura przemysłowa i miejska, w tym systemy kanalizacyjne i linie energetyczne. W związku z tym wielu ludzi pozostaje tam bez prądu, bieżącej wody i ogrzewania. Ludzie od wielu dni piją wodę deszczową, wodę z kałuży czy innych zanieczyszczonych zbiorników wodnych. Istnieje zatem wielkie ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zakażenia, zatrucia czy lokalne epidemie chorób zakaźnych. Dlatego też, dzięki pomocy Salwatorianów udało się dziś przekazać do zniszczonych miast na wschodzie Ukrainy kilka tysięcy tabletek do uzdatniania wody pitnej. Tabletki te pozwalają oczyścić dostępną wodę z różnych zanieczyszczeń i mikroorganizmów, czyniąc ją zdatną do spożycia. Przekazaliśmy również gazowe kuchenki turystyczne, żywność oraz inne artykuły pierwszej potrzeby.

Na zachodzie kraju, gdzie nie są prowadzone działania wojenne, przebywa obecnie wielu uchodźców ze zniszczonych miast wschodniej Ukrainy. W mieście Nowy Rozdół, znajdującym się na terenie naszej parafii w Brzozdowcach, schronienie znalazło kilka tysięcy uchodźców. Internat, w którym zamieszkały matki z dziećmi, otrzymał dzięki naszej pomocy pralkę, dzięki której ci uchodźcy będą mogli chodzić w czystych ubraniach.

Są to kolejne bardzo konkretne inicjatywy Polskiej Prowincji, które podejmujemy w związku z sytuacją na Ukrainie. W imieniu naszych Współbraci pracujących na Ukrainie oraz wszystkich ludzi, do których bezpośrednio dociera nasza pomoc, pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim, za włączenie się w to dzieło pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Dziękujemy za Waszą hojność, wsparcie, zaangażowanie oraz prosimy o dalszą modlitwę o pokój na Ukrainie. Bóg Wam zapłać!


Wielki Piątek na Ukrainie Zobacz galerię