Warszawa: Sześć lat później

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Warszawa: Sześć lat później

Dnia 2 kwietnia 2005 roku byliśmy świadkami jak wielki i święty człowiek dochodził do celu swojej ziemskiej wędrówki. Jan Paweł II przez całe swoje życie i pontyfikat gromadził wokół siebie rzesze, przepowiadając im orędzie Jezusa Chrystusa Zbawiciela Świata. Jego śmierć stała się okazją do tego, aby ludzie różnych ras, kultur i narodów po raz kolejny usłyszeli o Tym, któremu papież służył przez  całe życie.

{[description]}

Dziś, kiedy mija sześć lat od tego wydarzenia, pokolenie JP2 staje w obliczu wyzwania. W tym roku, po raz pierwszy, swoją edukację rozpoczęły dzieci, dla których Jan Paweł II jest już postacią historyczną.  Jak przekazać dzieciom, które przyszły na świat w roku jego śmierci, tę wielką spuściznę, jaką pozostawił po sobie papież? To pytanie, które z pewnością spędza sen z powiek niejednemu duszpasterzowi, katechecie czy też rodzicom.

W salwatoriańskiej parafii Matki Zbawiciela w Warszawie, antidotum na tę bolączkę był udział sześciolatków w programie edukacyjnym, przygotowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II, pod nazwą „Most. Każdy mały jest wielki”.  Dzieci ze Szkoły Podstawowej 205, pod opieką ks. Łukasz Anioła, przez trzy tygodnie realizowały różnego rodzaju zadania, które miały na celu przybliżyć im sylwetkę papieża oraz wartości, których stał się ambasadorem w świecie współczesnym. Odpowiedzialność, solidarność, pokój, sprawiedliwość – to hasła, które niekiedy bywają trudne do zdefiniowania i zrozumienia dorosłemu człowiekowi, a co dopiero sześcioletniemu dziecku. Jednak odpowiednio metodycznie przygotowany program sprawił, że choć może nie w pełni, ale częściowo wartości te zostały przekazane najmłodszym.

Zwieńczeniem programu była wizyta maluchów 1 kwietnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Dzieci po uroczystym przywitaniu odwoziły rikszą przygotowaną przez siebie paczkę na pocztę. Następnie udały się na most, gdzie przy pomocy szczudlarzy uzupełniały konstrukcję mostu specjalnymi cegiełkami. Później brały udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów. Odbywały się one w jednym z namiotów zaaranżowanych na miejsca związane z Karolem Wojtyłą. Były to: dom Lolka, szkoła – seminarium, okna papieskie i krzyż. Kolejnym punktem na trasie był namiot „schronisko”. Tam dzieci mogły odpocząć, każde z nich otrzymało pamiątki i poczęstunek, a na koniec podziwiały pokazy puszczania baniek mydlanych.

GALERIA

http://www.warszawa.sds.pl/