USA: Uroczystości w Merrillville

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

USA: Uroczystości w Merrillville

W niedzielę 17. października 2010 roku odbyła się w sankutarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville potrójna uroczystość: poświęcenie Tajemnic Światła, poświęcenie pomnika Sługi Bożego Jana Pawła II i jubileusz 50-lecia ślubów zakonnych ks. Józefa Zuziaka SDS.

{[description]}

Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy różańcowej przed pomnikiem Jana Pawła II. Msza Święta, której przewodniczył Jubilat ks. Józef  rozpoczęła się procesją, w której udział wzięło 15 pocztów sztandarowych i orkiestra góralska. Wszystkich zebranych powitał superior ks. Tadeusz Majcher SDS; wśród zacnych gości byli min. bp Dale Melczek – ordynariusz diecezji Gary, na terenie której znajduje się nasze sanktuarium w Merrillville, ks. Mikołaj Markiewicz SDS – konsultor prowincjalny z Krakowa, Ojcowie Karmelici z pobliskiego Munster, przedstawiciele duchowieństwa z parafii chicagowskich i Siostry Albertynki. W uroczystości wziął także udział Zarząd Związku Podhalan, prezesi poszczególnych kół, pielgrzymi, przyjaciele oraz sympatycy sanktuarium i ks. Józefa. Oprawę muzyczną zapewniła Diakonia Muzyczna z pieszej pielgrzymki Chicago – Merrillville.

Po kazaniu, które wygłosił ks. Mikołaj Markiewicz SDS, ks. Józef odnowił swoje śluby zakonne, a zebrane na uroczystości osoby konsekrowane odśpiewały hymn Matko ma zakonie mój. W procesji z darami oprócz chleba, wody i wina do sprawowania Eucharystii niesiono także różne góralskie wiktuały. Na zakończenie Mszy życzenia złożył bp Dale Melczek, a wszystkim zgromadzonym podziękował ks. Józef grając na organkach Odę do radości z IX symfoni Beethovena i Adoro te devote.

Bezpośrednio po mszy wszyscy udali się przed pomnik Jana Pawła II, gdzie modlitwę błogosławieństwa po angielsku odmówił bp Dale Melczek, a po polsku ks. Mikołaj Markiewicz SDS; następnie Biskup poświęcił pomnik i poszczególne tajemnice światła. Po uroczystościach liturgicznych na bankiet w Sali Milenijnej zaprosił ks. Superior, gdzie radości, życzeniom, wspomnieniom, tańcom i muzyce nie było końca. Księże Józefie – ad multos annos – i czekamy na 50 – lecie święceń kapłańskich! Z okazji tych uroczystości ks. Antoni Polaniak SDS dokonał w kościele renowacji, konserwacji i złoceń:  ołtarza, ambony, obrazu MB Częstochowskiej i stacji Drogi Krzyżowej.
 

/AS/

 

Historia powstania tajemnic światła i pomnika Jana Pawła II

      W 2010 roku na miejscu pomiędzy wejściem głównym do domu zakonnego, a kościołem, w miejsce figury Najświętszego Serca Pana Jezusa, ofiarowanej przez mieszkankę Michigan City, która to figura początkowo znajdowała się przy pierwszym domu Salwatorianów w Gary, a potem umieszczono ją przed wejściem do nowego klasztoru w Merrillville, został postawiony monumentalny pomnik papieża Jana Pawła II. Nie mogło na terenie polonijnego sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej braknąć jednego z największych w historii naszej Ojczyzny Rodaków.
      W związku z ustawieniem pomnika cały teren przed kościołem został w 2010 roku architektonicznie przeorganizowany. Powstał w ten sposób skwer w kształcie koła, w centrum którego na cokole z białego piaskowca stoi odlana w brązie figura Papieża. Papież o delikatnie uśmiechniętym wyrazie twarzy zwrócony jest w stronę kościoła i charakterystycznym gestem wyciągniętej ręki pozdrawia wiernych. Wspiera się na pastorale w kształcie krzyża. Ubrany jest w szaty liturgiczne, a na głowie nosi mitrę ozdobioną symbolami czterech Ewangelistów. Na cokole w dolnej części widnieje herb Jana Pawła II, a w górnej jego podpis.
      Do tego centralnego miejsca skweru z czterech stron świata prowadzą ścieżki wybrukowane kostką na wzór uliczek starego Krakowa, ukochanego miasta Papieża. Blisko pomnika wybudowany w kształcie półkola znajduje się niewielki murek nawiązujący również w strukturze materiału i kolorystyce (czerwona cegła i kamień), do starych budowli Krakowa. Murek wykończony jest kamienną ławą gdzie można zatrzymać się, medytować i usiąść, odpocząć wokół pomnika Papieża, który za swojego życia nieustannie otoczony był rzeszą wiernych.
      Pomnik Jana Pawła II został wykonany przez artystę rzeźbiarza Władysława Dudka, a odlany w krakowskiej Pracowni Artystycznej Rzeźby i Modelarstwa S.C. Mariusza Wasilewskiego.
      W tej samej pracowni powstało, wprowadzonych do modlitwy różańcowej przez Jana Pawła II, pięć stacji drugiej części Różańca Świętego (Tajemnice światła), które koliście otaczają skwer wokół pomnika. Zaprojektowane są przez tego samego artystę w konsultacji z księdzem Antonim Polaniakiem SDS, absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na tle w kształcie koła wykonanego również w białym piaskowcu widzimy umieszczone w środku w wyciętych na przestrzał prostokątnych polach, odlewy z  brązu ze scenami tajemnic światła zwieńczone łukiem. Tak wiec od lewej patrząc od strony kościoła widzimy scenę Chrztu Pańskiego, następnie Wesele w Kanie Galilejskiej, Głoszenie Królestwa Bożego, Przemienienie na Górze Tabor oraz Ustanowienie Eucharystii. Biegnąca koliście wokół skweru ścieżka ułatwia medytacyjny spacer w czasie odmawiania poszczególnych tajemnic. Biały piaskowiec z jakiego wykonano tło poszczególnych stacji różańcowych sprawia, że rzeźby te emanują na widza tajemniczym blaskiem.
      Przestrzeń skweru pomiędzy brukowanymi ścieżkami wypełnia zielony trawnik, który wtapia się w niezwykły sposób w park otaczający kościół. Również wiekowe dęby, dla nas Polaków symbol mocy i męstwa, rosnące na trawniku, stanowiące część zadrzewienia parku w naturalny sposób komponują z całością otoczenia dodając temu miejscu niezwykłą scenerię, która sprawia, że czujemy się tutaj bliżej Polski i jej wielowiekowej historii.

Ks. Bronisław M. Jakubiec SDS

GALERIA