Trzebnica: Trzeciomajowe uroczystości

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Trzebnica: Trzeciomajowe uroczystości

Dzień 3 maja br. w międzynarodowym sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy był obchodzony jako uroczystość ku czci NMP Królowej Polski i jako dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. O godzinie 11.00 rozpoczęła się w bazylice Msza św. dziękczynna z udziałem wiernych, Sióstr Boromeuszek, władz samorządowych, licznych pocztów sztandarowych, służb mundurowych i kombatantów. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Jerzy Olszówka SDS, proboszcz i kustosz sanktuarium.

{[description]}

Po wstępnym pozdrowieniu nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie obrazu bł. Jana Pawła II. Odsłonięcia dokonali ks. superior Bogdan Giemza SDS i burmistrz Gminy Trzebnica – Marek Długozima. Obraz nowego błogosławionego został umieszczony pod krzyżem w kaplicy św. Jadwigi, patronki dnia wyboru Jana Pawła II na papieża. Został on namalowany przez miejscową artystkę – Ewę Mroczek, fundatorką jest Elżbieta Jagiełło. Po Mszy św. mimo niesprzyjającej aury – padającego śniegu, odbył się apel pod pomnikiem Sybiraków i Ofiar Katynia znajdujących się przed bazyliką na Skwerze Jana Pawła II.

O godzinie 19.30 w bazylice rozpoczęła się druga część uroczystości - koncert poetycko-muzyczny pod patronatem Burmistrza Marka Długozimy i ks. Jerzego Olszówki, zatytułowany „Matka Jezusa Chrystusa sensem i natchnieniem życia Jana Pawła II” w wykonaniu Małgorzaty Lesiak, Marii Zygmaniak-Lesiak, Małgorzaty Zygmaniak-Pujol i prof. Andrzeja Janusza. Przed koncertem odbyło się wręczenie głównych nagród dzieciom i młodzieży, którzy w ramach przygotowań do beatyfikacji wzięli udział w konkursie plastycznym „Jan Paweł II – Papież dobroci”. Wszystkie prace – prawie 140, zostały wcześniej wystawione w kaplicy św. Jadwigi. Uroczystości zakończyły się Apelem Jasnogórskim i modlitwą o 21.00 pod pomnikiem bł. Jana Pawła II.

Przez cały dzień w bazylice można też było nabyć przygotowaną w związku z beatyfikacją papieża publikację autorstwa ks. Bogdana Giemzy SDS pt. „Święci żyją świętymi. Św. Jadwiga Śląska i Trzebnica w życiu bł. Jana Pawła II”, dokumentującą pobyty Karola Wojtyły w Trzebnicy i jego wypowiedzi dotyczące św. Jadwigi.

BG

GALERIA