Trzebnica: Międzynarodowy plener 2015

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Trzebnica: Międzynarodowy plener 2015

Już po raz czwarty Trzebnica stała się w dniach 22-31 sierpnia br. miejscem spotkania artystów z różnych stron świata w ramach IV Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2015. Nazwa „międzynarodowy” nie jest na wyrost, bo w każdym plenerze biorą udział artyści z różnych państw, a w tym roku po raz pierwszy przybyli artyści z Maroka. Uczestnicy pleneru byli zakwaterowani w Domu Pielgrzyma, istniejącym przy sanktuarium św. Jadwigi.
{[description]}

W tegorocznym plenerze wzięło udział 14 artystów: z Maroka – Nezha Mohaïti, Brahim Adnor i Mohamed Faouzi; nadto był obecny Nour-edine El Ghaba – Marokańczyk mieszkający w Polsce i promujący kulturę marokańską; z Ukrainy – Halyna Dudar z Winnik, miasta partnerskiego Trzebnicy i Viktoria Popowa z Charkowa; z Francji – Bernard Billy (znany fotograf); z Niemiec – Krzysztof Debicki z Berlina; z Polski – Stanisław Gnacek (Wrocław), Marek Grabowski (Dąbrowa Górnicza), Janusz Łozowski (Małkowice k. Wrocławia), Feliks Malinowski (Gdynia), Ewa Mroczek (Trzebnica), Daria Sołtan-Krzyżyńska (Gdynia) i Ewa Walczak-Jackiewicz (Borkowice k.  Karpacza).

Kuratorami pleneru od początku jego organizowania są: ks. Bogdan Giemza SDS – inicjator i pomysłodawca, czuwający nad całością spraw organizacyjnych i Janusz Łozowski – odpowiedzialny za wymiar artystyczny. Organizatorami pleneru, podobnie jak w minionych dwóch latach, były: Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Gmina Trzebnica, Hotel Trzebnica, dom zakonny salwatorianów w Trzebnicy i parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy. Patronatem medialnym tegoroczny plener objęły redakcje tygodników „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”, Radio Rodzina z Wrocławia i „Panorama Trzebnicka”.

Mając na uwadze walory Trzebnicy i Dolnego Śląska oraz fakt, że znaczna część artystów była tutaj po raz pierwszy, starano się przekazać minimum informacji i pokazać niektóre ciekawe miejsca. Był więc wyjazd do Wrocławia i zwiedzanie miasta, spacer po Trzebnicy, zwiedzanie bazyliki trzebnickiej i muzeum sióstr boromeuszek, odwiedzono Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów w Bagnie. Niektórzy artyści wybrali się na Mszę św. połączoną z jubileuszem kilku sióstr boromeuszek. Uczestnicy z Maroka zorganizowali „wieczór marokański”, w którym zostały zaprezentowane podstawowe informacje o Maroku (uczynił to Nour-edine El Ghaba) oraz można było posmakować przysmaków kuchni marokańskiej (to główna zasługa Nezha Mohaïti).

Zwieńczeniem pleneru był wernisaż, połączony z festynem parafialnym „Bartłomiejki” w niedzielę, 30 sierpnia, którego oficjalne otwarcie miało miejsce o godz. 17.00. W trakcie wernisażu była możliwość nie tylko zobaczenia prac artystów, ale także ich zakupienia oraz bezpośredniej rozmowy z twórcami.

Podobnie jak w ubiegłych latach planowane są w najbliższym czasie wystawy poplenerowe, m.in. w Urzędzie Gminy Trzebnica, Starostwie Powiatowym w Trzebnicy i Wrocławiu, w Hotelu Trzebnica.

BG

www.trzebnica.sds.pl


Trzebnica: Międzynarodowy plener 2015 Zobacz galerię