Sztynort: Rocznica białego szkwału

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Sztynort: Rocznica białego szkwału

W piątek, 20 sierpnia br., w porcie jachtowym w Sztynorcie odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające wydarzenia białego szkwału z 2007 roku. Tym razem miały one charakter profilaktyczny, uczący żeglarzy jak bezpiecznie żeglować i jak zachować się na wodzie w sytuacjach niebezpiecznych.

{[description]}

Organizatorami uroczystości było Duszpasterstwo Żeglarzy na Mazurach prowadzone przez salwatorianów w Węgorzewie, Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Port Jachtowy TIGA w Sztynorcie.

O godzinie 18.30 rozpoczął się otwarty kurs udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania się na wodzie w sytuacjach niebezpiecznych. Kurs przeprowadzili ratownicy Mazurskiego WOPR i załoga wodnej karetki wypadkowej R-14, która stacjonuje w Sztynorcie. Podczas kursu rozdawane były karty bezpieczeństwa ICE. O godzinie 19.15 nastąpiło zaprzysiężenie młodych ratowników Mazurskiego WOPR. Przyrzeczenie niesienia pomocy „bez względu na pogodę, porę dnia i nocy przez okres całego roku ludziom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie utraty życia w wodzie”, złożyło 7 nowych ratowników z Węgorzewa. O 19.30 odbył się pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu ratowników Mazurskiego WOPR ze stacji ratowniczej Skłodowo na jeziorze Mamry oraz strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Węgorzewie. Pokaz, który rozpoczął się symulowanym wybuchem butli gazowej i pożarem na jachcie turystycznym, cieszył się dużym zainteresowaniem widzów. Po pokazie Mazurskie WOPR zaprezentowało desant ratowników z pędzącej łodzi ratowniczej.

Centralnym punktem uroczystości była modlitwa nad jeziorem w intencji żeglarzy, ratowników i tych, którzy zginęli na wodzie w 2007 roku. Modlitwie przewodniczył kapelan żeglarzy ks. Rafał Chwałkowski SDS. Na zakończenie modlitwy chwilą ciszy, a następnie wypuszczeniem na wodę wieńca z 12 świecami i sygnałem syreny ratowniczej, uczczono pamięć osób, które zginęły podczas białego szkwału.

Po Mszy Świętej z koncertem szantowym „Ku pamięci…” wystąpili Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Wojtek Dudziński i Jola Korycka, Klang, Mirek “Koval” Kowalewski (Zejman) oraz Ryczące Dwudziestki.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni żeglarze, sympatycy żeglarstwa, harcerze i ratownicy Mazurskiego WOPR. Urząd Miejski w Węgorzewie reprezentował wiceburmistrz pan Andrzej Lachowicz. Obecne były również media ogólnopolskie i lokalne (m.in. TVP, TVP INFO, Polskie Radio).

Tegoroczne uroczystości w rocznicę białego szkwału miały przede wszystkim charakter profilaktyczny, uczący żeglarzy jak bezpiecznie żeglować i jak zachować się na wodzie w sytuacjach niebezpiecznych.

GALERIA ZDJĘĆ