Szkoła Lectio Divina na Ukrainie

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Szkoła Lectio Divina na Ukrainie

W dniach 5-6 listopada 2018 r. przebywał w Lwowie ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, prowadząc skupienia dla osób konsekrowanych obu obrządków oraz spotykając się z osobami zaangażowanymi w rozwój inicjatyw lectio divina.
{[description]}

Skupienie dla osób konsekrowanych, ale również dla kapłanów i świeckich obu obrządków, greko- i rzymskokatolickiego z Ukrainy odbyło się w poniedziałek 5 listopada 2018 r., w grekokatolickim seminarium pw. Ducha Świętego we Lwowie. Uczestnicy skupienia zostali wprowadzeni w głęboki świat milczenia świętego Józefa, które jest rezultatem Jego nieustannego, bo we dnie i w nocy, słuchania słowa Bożego („Заслуханий в Бога. Lectio Divina: зустріч зі святим Йосифом” - „Wsłuchany w Boga. Lectio divina ze św. Józefem”). Na zakończenie mieli możliwość dzielenia się Słowem w małych grupach.

We wtorek, 6 listopada 2018 r., w kurii metropolitalnej obrządku łacińskiego we Lwowie odbyło się spotkanie dla prowadzących i towarzyszących w rekolekcjach lectio divina z Ukrainy. Wspólne słuchanie Słowa rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył i wygłosił homilię abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Głównym tematem całodziennej refleksji, prowadzonej przez salwatorianina z Krakowa, był pierwszy etap rekolekcji lectio divina przeżywany z Ewangelią według św. Marka. Jedną z konferencji wygłosił bp Edward Kawa OFMConv. Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego podzielił się również swoim bogatym i różnorodnym doświadczeniem służby Słowu Bożemu.

Spotkanie w kurii lwowskiej było okazją wymiany doświadczeń. Siostry zakonne, kapłani i świeccy, łacinnicy i grekokatolicy, mieli okazję podzielić się inicjatywami podejmowanymi w służbie Słowu Bożemu. Podobne spotkania odbyły się w Lwowie już w ubiegłym roku, a inicjatywa lectio divina na Ukrainie przez Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów z Krakowa jest propagowana od sześciu lat.


Lectio divina na Ukrainie Zobacz galerię