Seminarium SDS: Misja Zbawiciela jest naszą pasją

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Seminarium SDS: Misja Zbawiciela jest naszą pasją

W sobotę 18 kwietnia 2015 roku w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie odbyło się XII Salwatoriańskie Sympozjum Misyjne: „Misja Zbawiciela jest naszą pasją”, związane z trwającym Rokiem Misyjnym w Rodzinie Salwatoriańskiej, który ogłoszono z okazji 125 rocznicy rozpoczęcia działalności misyjnej przez zgromadzenie zakonne braci i księży salwatorianów.

{[description]}

Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego – ordynariusza diecezji kieleckiej, a wcześniej misjonarza w Kongo i w Peru – rozpoczęła spotkanie. O godzinie 10:30 rektor seminarium ks. Jerzy Madera SDS oficjalnie otworzył sympozjum i przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: ks. prowincjał Piotr Filas, wiceprowincjał ks. Józef Figiel i inni członkowie konsulty prowincjalnej Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, prelegenci, delegaci apostolatów, siostry salwatorianki, siostry józefitki, młodzież z Wolontariatu Misyjnego „Salvator” i świeccy salwatorianie (Międzynarodowa Wspólnota Boskiego Zbawiciela) z Dolnego Śląska. Razem ze studentami, braćmi zakonnymi i nowicjuszami było obecnych ponad sto osób.
Pierwszym prelegentem był ks. dr Kazimierz Szymczycha SVD, wieloletni misjonarz, a obecnie sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W referacie zatytułowanym „Potrzeba działalności misyjnej Kościoła we współczesnym świecie” ukazał, na czym polega idea misyjna: każdy powinien być misjonarzem, który niesie Chrystusa każdemu człowiekowi. Posługa ta polega nie tylko na dawaniu siebie ludziom, ale powinna nade wszystko być służbą Bogu.

W drugim wystąpieniu zatytułowanym „Salwatorianie w Indiach wczoraj - dziś - jutro?” ks. Sebastian Cheeramvelil SDS, salwatorianin z Indii, przygotowujący obecnie rozprawę doktorską w Niemczech, przybliżył historię i sens działalności misyjnej salwatorianów w Indiach przed 125 laty i współcześnie. Historia misji w Assam wzywa do zrozumienia celu i ideału pierwszych salwatoriańskich wspólnot misyjnych. Między innymi dzięki ciężkiej pracy członków Towarzystwa Boskiego Zbawiciela i Kongregacji Sióstr Boskiego Zbawiciela, do dzisiaj w północno-wschodnich Indiach, w rejonie Assam kwitnie chrześcijańskie życie.

Ostatni wykład pt. „Trudy i radości pierwszych misji. Siostry salwatorianki w Assam” wygłosiła s. Ulrike Musick SDS, historyk i dyrektor Archiwum Austriackiej Kongregacji Sióstr Boskiego Zbawiciela. Tłumaczem na język polski była s. Dominika Zelent SDS z Wiednia. S. Urlike ukazała, jakie idee przyświecały bł. Marii od Apostołów i Ojcu Franciszkowi Jordanowi, które były realizowane w Assam. Odwaga założycieli sprawiła, że także siostry salwatorianki przyczyniły się do ożywienia ducha misyjnego w Indiach, zwłaszcza poprzez ewangelizację prowadzoną wśród kobiet i dzieci. Ciężka praca sióstr przyczyniła się do zakorzenienia wiary katolickiej w rodzinach. Zawierzenie Bożej Opatrzności i miłość krzyża sprawiają nadal, iż zgromadzenie prężnie działa na misyjnych terenach w Indiach. Odwaga sióstr misjonarek z Austrii pozwoliła w latach 80-tych XX wieku wskrzesić nowe wspólnoty salwatoriańskie w Indiach po 70 latach nieobecności, spowodowanych skutkami I wojny światowej.

Podsumowaniem wygłoszonych konferencji był panel dyskusyjny poprowadzony przez ks. Adama Ziółkowskiego SDS, dający możliwość zadawania pytań i podzielenia się refleksjami, które zrodziły się podczas słuchania prelegentów. Następnie odbyły się warsztaty dotyczące tradycji picia herbaty i rozległej wiedzy na temat tego szlachetnego napoju. Ostatnim punktem sobotniego programu było nabożeństwo misyjne.

Oficjalnego zakończenia sympozjum dokonał w niedzielę, po Eucharystii, ks. Piotr Filas, prowincjał polskiej prowincji salwatorianów, który podziękował organizatorom sympozjum, na czele z opiekunem Koła Misyjnego WSD Salwatorianów ks. dr Mirosławem Stankiem SDS i prezesem kl. Yauhenii Zhukouskim SDS.

br. Jakub Rychlewski SDS

Link do artykułu o sympozjum w Gościu Niedzielnym z GALERIĄ ZDJĘĆ znajduje się tutaj.

GALERIA na stronie Seminarium salwatorianów dostępna jest tutaj.


www.wsd.salwatorianie.eu