Seminarium salwatorianów: Smok posoborowy

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Seminarium salwatorianów: Smok posoborowy

Z inicjatywy koła naukowego alumnów seminarium salwatorianów w Bagnie, odbyło się spotkanie z ks. dr. Robertem Skrzypczakiem  - z wykształcenia psychologiem, a także dogmatykiem, autorem książki „Chrześcijanin na rozdrożu”. Rozpoczęło się ono 30 marca o 19.30, w Sali Dębowej. Jego tematem był „Kryzys posoborowy w Kościele w XX wieku”.

{[description]}

Zbliżający się Rok Wiary, mający upamiętnić datą swego otwarcia, 11 października, rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, dokładnie 60 lat temu, stał się punktem wyjścia dla rozważań księdza Roberta. Streszczając w skrócie historię Soboru, ukazując informacje dotyczące jego przygotowania i przebiegu, wzbogacił on wiedzę słuchaczy o opis wydarzeń historycznych współczesnych soborowi.

Kryzys – brak powołań, puste kościoły, brak zgody na przyjęcie katolickiej nauki moralnej, upadek autorytetu, nadużycia liturgiczne (w stylu tytułowego „smoka przy ołtarzu”) – są to tylko nieliczne przykłady trudnych sytuacji występujących dzisiaj w Kościele. Kryzys jako „przymus nawrócenia”, stosowany przez Boga dla naszego dobra, wymaga właściwego rozwiązania, którego nie zapewnią nawet najlepsze programy duszpasterskie. Rozwiązanie ma zapewnić nowy napływ świętych. Ks. Robert przedstawił niektóre pojawiające się, np. na gruncie polskim, chybione propozycje naprawy sytuacji posoborowej, m. in. próby wychodzące z łona tradycjonalistycznych ruchów sympatyzujących z abp. Lefebvrem. Brak rozwiązań nawiązujących do prób naprawy communio czyli komunikacji i dialogu we wspólnocie Kościoła, ks. Robert wskazał jako poważny błąd.

Kolejne symptomy kryzysu to np. pojęcie „Ducha Soboru” mające usprawiedliwić nieprzemyślane reformy przeprowadzane przez teologów posoborowych, nie pokrywające się z tym, co zostało uchwalone na Soborze.  Tutaj ks. Robert upatrywał jeden z głównych powodów kryzysu. Tendencja do wszechobecnego wątpienia w ustalone prawdy wiary oraz brak wiary w nadprzyrodzony charakter Kościoła i jego posłannictwa  jest również jednym z ważnych przejawów  kryzysu.  Romano Amerio – autor książki Iota unum – zostaje wskazany jako osoba, która dobrze podsumowuje trudności jakie Kościół spotyka na swojej drodze na gruncie wprowadzania uchwał soborowych.  Pyrronizm jako skrajny sceptycyzm w połączeniu z relatywizmem, brak pewności prawdy bez odwoływania się do opinii autorytetów, staje się jednym z kluczowych błędów, doprowadzających do obecnego stanu kryzysu w Kościele.  Karol Wojtyła, jeden z najaktywniejszych uczestników Soboru, jawi się według ks. Roberta jako osoba-klucz do interpretacji Soboru i do jego właściwego odczytania, oraz wyprowadzenia Kościoła z kryzysu. Po wystąpieniu ks. Roberta nastąpiła krótka sesja pytań i odpowiedzi. Zdjęcia ze spotkania dostępne są tutaj.

www.seminarium.sds.pl