Santiago de Albania

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Santiago de Albania

Piękne okolice. Zalesione wzgórza. Jezioro ukryte wśród wzniesień. Śródziemnomorskie krajobrazy i przyroda... W tym wyjątkowym miejscu znajduje się osada katolików, należących do salwatoriańskiej parafii w Bilaj. Większość mieszkańców przysiółka nosi nazwisko Jaku, co w starochrześcijańskim języku albańskim oznacza Jakub. To piękne imię rodzi skojarzenia ze św. Jakubem Apostołem.

W trakcie działalności misyjnej zakonnicy z Polski wzbudzili wśród tutejszych wiernych kult ku czci św. Jakuba Starszego. Niedawno pojawiła się tam figura świętego Patrona, co zrodziło w sercach wyznawców pragnienie wybudowania kapliczki, gdzie będą mogli gromadzić się na wspólne modlitwy i obchody świąt religijnych. Miejsce, gdzie powstanie kapliczka jest centralnym punktem osady, w którym krzyżuje się wiele szlaków, codziennie przemierzanych przez mieszkańców. Do realizacji projektu budowy zostali zaproszeni: jej eminencja ambasador Królestwa Hiszpanii w Tiranie, parafia katedralna Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz Konferencja Episkopatu Hiszpanii. Wsparcia finansowego udzieliła również hiszpańskojęzyczna parafia rzymskokatolicka z Berna w Szwajcarii, której proboszcz pochodzi z Santiago.
Dnia 14 czerwca 2017 roku pojawiła się na terenie parafii w Bilaj grupa wyjątkowych gości. Przyjechali oni z Tirany na uroczyste poświęcenie placu, na którym stanie kaplica. Przewodnikiem grupy po parafialnych bezdrożach był br. Jakub Rychlewski SDS. Zaprowadził on gości do trudno dostępnych rejonów zamieszkałych przez rodzinę Jaku. Wśród osób przybyłych na poświęcenie byli: Nuncjusz Apostolski Monsignor Charles John Brown, dyplomaci z Ambasady Hiszpanii, na czele z Panią Ambasador Silvią Josefiną Martín Cortés i vice ambasadorem Esther Martín Padrón, a także grupa hiszpańskich wolontariuszy przebywających obecnie w Albanii. Licznie też było reprezentowane duchowieństwo w osobach proboszcza parafii w Kamzie o. Laureano del Otero Sevillano CSsR i sióstr Matki Teresy z Kalkuty, przybyłych specjalnie na tę uroczystość ze stolicy. Dopisali również gospodarze miejsca - parafianie mieszkający wokół placu budowy. Uroczystego błogosławieństwa kamienia węgielnego, przywiezionego z sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostella, dokonał Nuncjusz Apostolski ks. abp Charles John Brown. Spotkanie na wzgórzu rozpoczęło się wspólną modlitwą do św. Jakuba. Następnie ze śpiewem na ustach uczestnicy udali się na miejsce, gdzie powstanie skromna kapliczka. Monsignor Charles w krótkim przemówieniu zaznaczył, jak wielką wartość ma budowa nowego miejsca kultu dla tutejszych wiernych. Po Liturgii Słowa nadszedł moment błogosławieństwa kamienia i placu. Modlitwą Anioł Pański zakończyła się część duchowa spotkania, po czym wszyscy udali się na tradycyjny albański poczęstunek, przygotowany przez rodzinę Jaku. Był to dla nich bardzo ważny dzień, historyczny moment - gdyż zaczyna się dzieło budowy kaplicy, która dla mieszkańców ma wielkie znaczenie. W drodze powrotnej Mons. Charles odwiedził budowę nowego kościoła pw. św. Mikołaja w Mallkuczu, którego prace powoli dobiegają końca. Przedstawiciel ojca świętego z uznaniem i zadowoleniem słuchał relacji br. Jakuba o heroicznej pracy salwatoriańskich misjonarzy w Bilaj i okolicach.Santiago de Albania Zobacz galerię