Pożegnanie: Śp. Ks. Vladislav Ondrej Drda SDS, 1927-2013

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Pożegnanie: Śp. Ks. Vladislav Ondrej Drda SDS, 1927-2013

Współbracia zapamiętają Go jako uśmiechniętego, radosnego, pobożnego oraz pracowitego zakonnika i kapłana… Dnia 12 marca 2013 roku w Prostejovie (Czechy) zmarł salwatorianin Ks. Ks. Vladislav Ondřej Drda. Pogrzeb odbędzie się dnia 16 marca w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Prostejovie.

{[description]}

Ks. Vladislav Ondřej Drda SDS urodził się dnia 8 sierpnia 1927 roku w Małej Bystrzycy, powiat Vsetin. Gimnazjum  ukończył w miejscowości Valašském Meziříčí. W 1945 roku wstąpił do nowicjatu salwatorianów, gdzie przyjął zakonne imię Ondřej. W 1947 roku przełożeni zakonni posłali go na studia do Rzymu, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie dnia 19 grudnia 1953 roku.
Swoje powołanie zakonne przeżywał we włoskich klasztorach salwatorianów  i powierzonych im parafiach. Opiekował się młodzieżą, starał się o nowe powołania zakonne. Pracował także jako ekonom we włoskiej prowincji salwatorianów. Później został ekonomem całego Towarzystwa.
W 1991 roku wrócił do ojczyzny. Został prowincjałem czeskiej prowincji salwatorianów i proboszczem parafii Świętych Piotra i Pawła w Prostejovie, od dnia 1 listopada 1991 roku. Kilka lat posługiwał jako proboszcz parafii w Jeseniku i administrator parafii Vranowice-Kelczice. Od 1 stycznia 2005 był proboszczem parafii Čehovice. W ciągu tych dwudziestu dwóch lat służył nie tylko w parafiach, powierzonych mu przez biskupa, ale również pomagał księżom w rozległej okolicy. W wolnym czasie opiekował się domem przy ulicy Lidickiej, gdzie mieszkał wraz ze współbraćmi. Dbał o ogród, a szczególnie o pszczoły. Znał dobrze język włoski i niemiecki. Często udzielał lekcji z tych języków i tłumaczył na nie teksty.
W bieżącym roku obchodziłby 60-lecie kapłaństwa, 68 lat życia zakonnego i 86 urodziny. Od pewnego czasu miał problemy zdrowotne. We wtorek, 12 marca, Boski Zbawiciel powołał go do Wieczności. Współbracia zapamiętają Go jako uśmiechniętego, radosnego, pobożnego oraz pracowitego zakonnika i kapłana. Oby Pan wynagrodził Jego wierną służbę i przedłużył Jego radość i uśmiech na wieki.

opracował: Ks. Josef Bernard Ondruš SDS

 

www.salvatoriani.cz