Merrillville, USA: W drodze „od oceanu do oceanu”

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Merrillville, USA: W drodze „od oceanu do oceanu”

Kiedy w Rzymie odbywały się uroczystości kanonizacyjne św. Jana XXIII i św. Jana Pawła II, w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, w stanie Indiana, miała miejsce wyjątkowa wizyta. Na zaproszenie miejscowej wspólnoty salwatorianów, sanktuarium nawiedziła Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej, pielgrzymująca „od oceanu do oceanu”. Peregrynacja kopii jasnogórskiego wizerunku przez świat odbywa się w intencji życia i jest dziełem ewangelizacyjnym, mającym na celu promocję cywilizacji miłości i życia, małżeństwa i rodziny. Inicjatywę podjęła międzynarodowa organizacja Human Life International. Ikona została poświęcona na Jasnej Górze przez ówczesnego abpa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszy etap peregrynacji, odbywał się wśród wiernych Kościoła Prawosławnego. Następnie obraz przewędrował całą Europę. Począwszy od Władywostoku, nad Oceanem Spokojnym, po Fatimę, nad Oceanem Atlantyckim. Od sierpnia 2013 roku trwa północnoamerykańska część peregrynacji (www.odoceanudooceanu.pl lub: www.fromoceantoocean.com).

{[description]}

Przybywając do Merrillville, obraz ma już za sobą dziesiątki tysięcy kilometrów. Tysiące ludzi modliło się przed nim i ze czcią dotykało świętej Ikony. Zapraszając obraz do Merrillville nikt się nie spodziewał, że tego dnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, odbędzie się kanonizacja Papieża Jana Pawła II. Witając ikonę, w sobotę, 26 kwietnia, kustosz sanktuarium w Merrillville ks. Łukasz Kleczka SDS zwrócił uwagę na fakt, że Maryja przychodzi do swojego domu, do tego sanktuarium, w którym czczona jest w obrazie poświęconym w Rzymie przez św. Jana Pawła II. To nie przypadek, że te wydarzenia zbiegły się ze sobą.

Wieczorna Msza św. rozpoczęła całonocne czuwanie modlitewne w sanktuarium. Różaniec, nabożeństwo Via Lucis, adoracja Najświętszego Sakramentu, a także modlitwa do Miłosierdzia Bożego wypełniły czas czuwania. Spora grupa osób, Amerykanów i Polaków, trwała na modlitwie do rana. O północy odprawiona została Msza św. niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie której ks. Adam Styc SDS w homilii przybliżył znaczenie kanonizacji obu papieży. Było to dobre przygotowanie do udziału w transmisji z kanonizacji, którą można było oglądać na wielkim ekranie ustawionym w sanktuarium. Gdy w Rzymie rozpoczynała się kanonizacja, w Merrillville była godzina 3 nad ranem. Ks. Rafał Ziajka SDS zadbał o doskonały przekaz transmisji. Nocną część czuwania zakończyło ucałowanie relikwii nowego świętego: Jana Pawła II.

W ciągu dnia gromadzili się kolejni pielgrzymi, aby modlić się przed ikoną. Uroczystej Sumie przewodniczył biskup ordynariusz diecezji Gary Dale J. Melczek. Homilię wygłosił ks. Łukasz Kleczka. Mówił o darze pokoju, który przekazuje Chrystus Zmartwychwstały, a także o potrzebie otwarcia zamkniętych „wieczerników”, otwierania się całego Kościoła, czego promotorami byli obaj nowi święci papieże („otwórzcie drzwi Chrystusowi” i „nie lękajcie się” bycia autentycznymi głosicielami Ewangelii). Przykładem ewangelizacji jest peregrynacja ikony. Na zakończenie Eucharystii bp Melczek wyraził wdzięczność za zorganizowanie „przystanku w Merrillville”. Dziękowano także Bogu za dar kanonizacji papieży przy uroczystym śpiewie Wielbi dusza moja Pana.

Godzina Miłosierdzia o 15:00, poprowadzona przez ks. Józefa Zuziaka SDS,  zakończyła oficjalną część peregrynacji w Merrillville. Wierni nie ukrywali wzruszenia. Towarzyszyła wszystkim świadomość bycia częścią łańcucha tej maryjnej drogi przez świat. Ikona idzie dalej. Popołudniu wierni z obrazem modlili się przed kliniką aborcyjną w Merrillville i w Gary. Jeszcze w poniedziałek trwała modlitwa w kaplicy domu zakonnego salwatorianów. Popołudniową modlitwą różańcową i śpiewem Apelu Jasnogórskiego, wspólnota salwatorianów pożegnała wędrującą ikonę, która udała się na kolejny etap do Chicago.

ŁK

www.salwatorianie.us/index.php/pl-PL