Merrillville: Bądź Miłosierny!

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Merrillville: Bądź Miłosierny!

Ma prawdopodobnie największą koronę na świecie i bardzo wymowną łzę na lewym policzku. Czarna Madonna z salwatoriańskiego sanktuarium w amerykańskim stanie Indiana, znowu przyciągnęła do siebie tysiące ludzi, zwłaszcza młodych.
{[description]}

W dniach 13-14 sierpnia br. odbyła się 29 Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna z Chicago do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. To bardzo ważne wydarzenie dla Polonii z tej części Stanów Zjednoczonych. Ma ono przede wszystkim wymiar religijny, ale ważny jest też kontekst patriotyczny i integrujący to środowisko.

Pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia w kościele pw. św. Michała. Przewodniczył jej ordynariusz Diecezji Łowickiej. Od kilku lat pątnikom towarzyszy gość specjalny, którym zwykle jest biskup z Polski, tym razem był to bp Józef Zawitkowski, który jest znany przede wszystkim z poetyckich i pełnych serdeczności kazań. Homilię w czasie Mszy św. otwierającej wydarzenie wygłosił jednak przełożony Prowincji Polskiej Towarzystwa Boskiego Zbawiciela ks. Piotr Filas z Krakowa.

Idea pielgrzymowania, zwłaszcza do maryjnych sanktuariów jest dla Polaków czymś naturalnym i zrozumiałym, ale dla mieszkańców innych części świata – zwłaszcza nie mogących się obejść bez samochodów amerykanów – jest fenomenem. Kilkutysięczny kolorowy, rozśpiewany i rozmodlony tłum, idący w jednej zwartej grupie, musiał więc budzić zdziwienie.

Pątnikom towarzyszyło kilkunastu kapłanów, wśród których była znacząca grupa salwatorianów mieszkających w Polsce z prowincjałem na czele. Pielgrzymowali również salwatorianie pracujący w Australii i na Białorusi. Obecność kapłanów jest bardzo istotna, bo przede wszystkim umożliwia doświadczenie daru Bożego Miłosierdzia w sakramencie spowiedzi świętej. Pielgrzym, który wchodzi w dialog z Bogiem i ze sobą szybko dojrzewa do decyzji o pojednaniu i pozbyciu się grzechowego balastu, co daje nadzieję na „nowy początek”, któremu towarzyszą pielgrzymkowe postanowienia na kolejny rok. Dla osób o nieco bardziej skomplikowanej sytuacji życiowej, rozmowa z kapłanem – niekiedy po latach – jest też bardzo cennym doświadczeniem. Przewodnikami pielgrzymki byli salwatorianie: ks. Bronisław Jakubiec i ks. Paweł Krężołek. Ten duet to połączenie doświadczenia i tradycji ze spontanicznością i młodzieńczym zapałem.  

Pierwszy dzień ponad pięćdziesięciokilometrowej trasy zakończył się w bardzo gościnnym klasztorze ojców karmelitów w Munster. Mszę św. Odprawił tam ordynariusz Diecezji Gary bp Donald J. Hying.

Drugiego dnia pielgrzymkowa wspólnota jeszcze bardziej zwiększyła swoją objętość. Można było w niej zauważyć wszystkie grupy wiekowe. Nie zabrakło rodziców pchających wózki z małymi dziećmi oraz dwuśladów z osobami niepełnosprawnymi. Aby ta niepowtarzalna społeczność była rozmodlona, rozśpiewana i bezpieczna, konieczne było zaangażowanie sporej grupy wolontariuszy, która podzielona na poszczególne zespoły dbała o animację muzyczną, opiekę medyczną, bezpieczeństwo na drodze, wyżywienie i porządek. Warto też wspomnieć o „wirtualnych pielgrzymach”’ którzy dzięki usłudze Livestream, zrealizowanej przez Ulala Productions, mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu bez względu na to, w jakim zakątku świata się znajdowali.

W niedzielne popołudnie pątnicy dotarli do celu. Najpierw nawiedzili sanktuarium, by spojrzeć w oczy Matki, później przywitali się ze swoimi bliskimi, którzy przybyli do Merrillville, a następnie uczestniczyli w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bpa Józefa Zawitkowskiego, który wyjątkowym kazaniem dowartościował, ukierunkował i wzruszył zebranych. W tej celebrze uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Ok. godz. 17.00 ostatnie dźwięki profesjonalnej i pełnej poświęcenia diakoni muzycznej, żegnały pielgrzymów, którzy po szybkim posiłku wracali do swoich domów.

Organizatorami pielgrzymki są salwatorianie z Merrillville. Inicjatywa zapoczątkowana przez ks. Józefa Zuziaka, z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie. Organizatorzy widząc to, szukają nowych propozycji i metod, które pozwolą na jeszcze lepsze przygotowanie i przeprowadzenie tej wyjątkowej akcji apostolskiej. W przyszłym roku jubileusz trzydziestolecia. Warto zapoznać się z programem duszpasterskim salwatorianów na cały rok www.salwatorianie.us. Już wkrótce odbędzie się pielgrzymka rowerowa i „trzeci dzień pielgrzymki”. Warto również zobaczyć odnowioną i zaktualizowaną Panoramę Tysiąclecia.

Relacje, zdjęcia i filmy znajdziesz na:
http://livestream.com/ulalaproductions/events/6050816
http://dziennikzwiazkowy.com/category/pielgrzymka-do-merrillville/ 
http://wpolityce.pl/swiat/304696-usa-piesza-polonijna-pielgrzymka-maryjna-do-merrillville