Mazury: Salwatoriańskie akcenty w „PGNiG Bezpiecznie nad wodą”

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Mazury: Salwatoriańskie akcenty w „PGNiG Bezpiecznie nad wodą”

Jednym z koordynatorów i współorganizatorów projektu "PGNiG Bezpiecznie nad wodą" jest salwatorianin – ks. Rafał Chwałkowski, kapelan żeglarzy na Mazurach. Podczas tegorocznej kampanii odpowiadał na pytania o życie zakonne, charyzmat salwatorianów, kapłaństwo, formację seminaryjną i nasze apostolaty, a także przyczynił się do zorganizowania aukcji charytatywnej.

{[description]}

Zakończyła się tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii „PGNiG Bezpiecznie nad wodą”. Głównym organizatorem i pomysłodawcą kampanii jest żeglarz i promotor żeglarstwa, dziewięciokrotny mistrz Polski, Adam Liszkiewicz. Jednym z koordynatorów i współorganizatorów projektu jest salwatorianin – ks. Rafał Chwałkowski, kapelan żeglarzy na Mazurach. W wywiadzie telewizyjnym Adam Liszkiewicz podkreślił, że ks. Rafał miał wielki wkład w akcję od strony merytorycznej i wizerunkowej. Przede wszystkim jednak wspierał duchowo żeglarzy przez wspólną modlitwę i Msze Święte sprawowane w ich intencji.

Biały szkwał, który 21 sierpnia 2007 roku pochłonął na jeziorach mazurskich 12 żeglarzy, był bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia akcji „PGNiG Bezpiecznie nad wodą”. Tragiczne wydarzenia sprzed trzech lat nadal tkwią w pamięci naocznych świadków, mimo upływu czasu inicjatywa „PGNiG Bezpiecznie nad wodą” nie wygasła.

Kampania „PGNiG Bezpiecznie nad wodą” to ogólnopolski projekt edukacyjny. W tym roku odbyła się jego trzecia edycja. Szeroko pojęta kultura wypoczynku, na którą składa się rodzinne spędzanie czasu wolnego, umiejętność wypoczywania, bezpieczeństwo, ekologia, sport, a także promocja żeglarstwa jako sportu odpowiedzialnego, promującego edukację w zakresie bezpiecznego zachowania się na wodzie.

Kampania „PGNiG Bezpiecznie nad wodą 2010" miała charakter weekendowych pikników rodzinnych organizowanych w sześciu miejscowościach:

•    Mikołajki 3-4 lipca
•    Sopot 17-18 lipca
•    Solina gm. Polańczyk 31 lipca -1 sierpnia
•    Kołobrzeg 7-8 sierpnia
•    Gdynia 14-15 sierpnia
•    Mrągowo 21-22 sierpnia.

Podczas sobotnich koncertów wystąpiły znane gwiazdy, m.in. Ania Wyszkoni, Monika Brodka, Afromental, Feel i Zakopower. Szacuje się, że łącznie wszystkie miejsca kampanii odwiedziło ok. 45 tysięcy osób.

Tegoroczna kampania miała także swój salwatoriański akcent. Podczas pikników rozdawano ulotki o Zgromadzeniu Salwatorianów oraz materiały SOP i RMS. Ponadto ks. Rafał dyżurował w jednym z namiotów kampanii i odpowiadał na pytania zainteresowanych o życie zakonne, charyzmat salwatorianów, kapłaństwo, formację seminaryjną czy pracę parafialną i nasze apostolaty. Z jego inicjatywy, dzięki uprzejmości Zarządu PGNiG i organizatora kampanii Adam Liszkiewicza, przeprowadzono także aukcję charytatywną na rzecz Huberta Dunin-Borkowskiego – młodego, utalentowanego sportowca z Węgorzewa, który znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. W organizację aukcji zaangażowało się wiele osób. Młodego lekkoatletę wsparli znani polscy sportowcy. Przekazali oni na licytację m.in. koszulkę „PGNiG Bezpiecznie nad wodą” z podpisami Złotej Olimpijskiej Wioślarskiej Czwórki Podwójnej z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, oryginalną koszulkę członka Reprezentacji Polski w piłce ręcznej Artura Siódmiaka, koszulkę Sławomira Szmala z autografem z meczów Mistrzostw Europy w Austrii, książki „Czarodziej wiatru” Karola Jabłońskiego i „Regaty” Krzysztofa Baranowskiego z autografami autorów oraz inne „gadżety”. W sumie zebrano prawie 7 tysięcy złotych.

Entuzjazm publiczności i sukces tej akcji to kolejny dowód, że kampania niesie z sobą także pozytywne wartości duchowe, które z pewnością zaprocentują. Za swój wkład w organizację tegorocznej kampanii „PGNiG Bezpiecznie nad wodą” ks. Rafał został uhonorowany pucharem Prezesa Promo Sailing Group.

  GALERIA ZDJĘĆ