Doroczne spotkanie braci

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Doroczne spotkanie braci

W dniach od 2 do 4 lutego 2018 roku miało miejsce spotkanie braci zakonnych. W tym roku miejscem spotkania był nasz dom zakonny na Bulwarach Słowackiego w Zakopanem. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele na Antałówce, której przewodniczył Ksiądz Prowincjał Piotr Filas SDS. W swoim kazaniu przypomniał nam, na czym polega nasza posługa. Wspomniał także o figurach, które znaleziono zakopane w albańskim bunkrze, obok salwatoriańskiego kościoła w Bilaj. Nie mają one rąk i to właśnie nasze ręce, ręce braci zakonnych są ich uzupełnieniem.
{[description]}

Po uczcie duchowej i zjedzonym posiłku uczestniczyliśmy w spotkaniu w radości, podczas którego każdy z nas mógł podzielić się swoim doświadczeniem pracy i misji.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy wspólną jutrznią i śniadaniem. Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć gościa. W tym roku był nim brat Paweł Kulka OH, który przybliżył nam temat miejsca braci zakonnych w Kościele. Opowiedział także o swojej pracy, jaką wykonuje jako brat bonifrater.
Po wykładzie mieliśmy czas na podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, co do wyżej przytoczonego tematu i dyskusję w grupach. Tego dnia przybył do nas bardzo szczególny gość, którym był ks. Józef Figiel SDS – prowincjał elekt Polskiej Prowincji Salwatorianów. Przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił kazanie oraz towarzyszył nam do końca tegorocznego spotkania. Po obiedzie, który przygotowały dla nas Siostry Boromeuszki udaliśmy się do bardzo szczególnego miejsca. Było nim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Opiekę nad tym miejscem kultu sprawują księża pallotyni.
Mieliśmy także czas na zapoznanie się z innymi zabytkami i atrakcjami Zakopanego.
Ostatni dzień naszego spotkania także rozpoczęliśmy wspólną modlitwą brewiarzową. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej razem z parafianami kościoła rektoralnego przy Bulwarach Słowackiego. Mszy Świętej przewodniczył ks. Ambroży Skorupa SDS – konsultor prowincjalny ds. formacji.
Po Mszy Świętej nastąpił czas podsumowania naszego spotkania. Każdy z nas mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi działania brata zakonnego w Kościele, ale także przedstawić swoje pomysły, dotyczące powołania brackiego w naszym Zgromadzeniu.
Czas w Zakopanem przyczynił się do tego, że każdy z nas mógł na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad swoją rolą, jaką pełni w Towarzystwie Boskiego Zbawiciela, ale także umocnić więź ze swoimi współbraćmi.

Br. Jakub Rychlewski SDS


Doroczne spotkanie braci Zobacz galerię