CFD Kraków: Osiem dni z Pismem Świętym

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 7 minut

CFD Kraków: Osiem dni z Pismem Świętym

W pięciu seriach ośmiodniowych rekolekcji lectio divina, które w 2011 roku odbyły się w krakowskim Centrum Formacji Duchowej, uczestniczyło łącznie 483 osoby różnych stanów. Towarzyszyło im czterech duszpasterzy CFD oraz 22 współpracowników domu: kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych i osób świeckich.

{[description]}

Bogu dzięki za 483 rekolektantów
W pięciu seriach ośmiodniowych rekolekcji lectio divina, które w 2011 roku odbyły się w krakowskim Centrum Formacji Duchowej, uczestniczyło łącznie 483 osoby różnych stanów.
Salwatorianie z Centrum Formacji Duchowej proponują uczestnikom rekolekcji drogę formacji rozłożoną na kilka lat. Opiera się ona teologicznej intuicji kard. Carlo Marii Martini’ego, który postrzega cztery Ewangelie jako „cztery etapy dojrzewania chrześcijańskiego”. Adekwatnie do stopnia zaangażowania uczestnicy – kapłani, osoby konsekrowane i świeckie – są wprowadzani w modlitwę tekstami z Ewangelii św. Marka (I), św. Mateusza (II), św. Łukasza (III) i św. Jana (IV).
W bieżącym roku osobom, które wcześniej odprawiły cztery wspomniane etapy, zaproponowano tzw. „pogłębienie”. Te dodatkowe etapy prowadzili w Krakowie ks. Joachim Stencel SDS: „Lectio divina z Maryją” i ks. Piotr Szyrszeń SDS: „Oto Ten, którego pragniesz! Lectio divina ze św. Janem Chrzcicielem”. Etap „pogłębienia” zaproponował w bieżącym roku również dom CFD w Trzebini; prowadził go ks. Piotr Stawarz SDS: „Tam Go ujrzycie, jak wam powiedział. Rekolekcje lectio divina z Ewangelią św. Marka”.

22 współpracowników
Rekolekcje lectio divina w Centrum Formacji Duchowej przeżywane są w klimacie pustyni, w pełnym milczeniu. Każdy z uczestników codziennie spotyka się z kierownikiem duchowym w ramach rozmowy indywidualnej. W towarzyszenie duchowe w czasie ćwiczeń rekolekcyjnych w Krakowie, oprócz czterech duszpasterzy domu rekolekcyjnego, była zaangażowana duża grupa współpracowników CFD.
W 2011 r., tylko w ramach wspomnianych pięciu serii rekolekcji lectio divina, oprócz czterech salwatorianów zaangażowanych na stałe, w kierownictwie duchowym posługiwało siedmiu kapłanów diecezjalych (Archidiecezja Krakowska, Archidiecezja Gnieźnieńska, Diecezja Radomska, Archidiecezja Warszawska, Diecezja Warszawsko-Praska, Archidiecezja Wrocławska); sześciu kapłanów zakonnych (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych: jeden dwukrotnie, Towarzystwo Jezusowe – jezuici, Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego : dwóch kapłanów, Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów – jeden dwukrotnie, Towarzystwo Boskiego Zbawiciela – salwatorianie); sześć sióstr zakonnych (Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego: dwie siostry, w tym jedna dwukrotnie, Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana, Zgromadzenie Urszulanek Unii Rzymskiej, Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa) oraz trzy osoby świeckie, z których jedna posługiwała w czasie wszystkich pięciu serii rekolekcji.
Nie można nie wspomnieć o siostrach ze Zgromadzenia Sióstr Boskiego Zbawiciela, czyli salwatorianek, pracujących w recepcji Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na stałe.

Uczestnicy o doświadczeniu modlitwy Słowem
Niektórzy uczestnicy spotkań formacyjnych organizowanych w Centrum Formacji Duchowej – tak sesji weekendowych, jak i ośmiodniowych rekolekcji – dzielą się swoim doświadczeniem modlitwy i życia. Ich świadectwa są dostępne na stronie internetowej: www.cfd.sds.pl, a poniżej dzielimy się kilkoma wybranymi myślami uczestników rekolekcji lectio divina.

W Biblii nie ma ‘wyślizganych’ tekstów
Barbara, która uczestniczyła w rekolekcjach lectio divina w terminie wakacyjnym (sierpień 2011) odkryła to, że w Biblii nie ma ‘wyślizganych’ tekstów: „Niektóre wersety Pisma Św. znamy na pamięć. Szczególnie często słyszymy je w liturgii, wchodzą w skład najpopularniejszych modlitw. Są tak ważne, że są przytaczane na każdym kroku. Jednak zamiast zachwytu i rozważania - przez częsty z nimi kontakt przestajemy je słyszeć. Stają się dla nas ‘wyślizgane’”. Modlitwa wydarzeniem Zwiastowania pomogła jej odkryć na nowo i w sposób pogłębiony przeżywać Eucharystię: „A w uszach jeszcze brzmi: ‘Pan z Tobą’. Czyli ze mną. ZE MNĄ. Uświadomienie sobie, co te słowa oznaczają zapiera dech w piersiach. A tyle razy je słyszałam (ale nie u-słyszałam) na Mszy św.: ‘Pan z wami’! Przecież to nie jest zwykłe: ‘dzień dobry’. Jeśli więc Pan jest ze mną - nie ma nic niemożliwego…”.

Limuzyna z ‘podrasowanym’ silnikiem
56-letni Stanisław, po przeżyciu drugiego etapu rekolekcji (7-15 lutego 2011), obrazowo opisał stan swojego ducha przed i po rekolekcjach: „Przybyłem żałosnym wrakiem wspaniałej limuzyny stworzonej kiedyś dla mnie przez Pana. Bez karoserii, do podłogi czy ramy przymocowany był silnik pracujący na dwa cylindry, tylko trzy koła, z czego dwa bez powietrza. Zamiast fotela siedziałem na skrzynce po jabłkach. Wyjechałem znowu wspaniałą limuzyną, ze wspaniałą tapicerką, lśniącym lakierem, „podrasowanym” silnikiem i z działającą klimatyzacją. Chcę powiedzieć, że Miłość zawarta w Słowie stworzyła mnie na nowo, odnowiła moje człowieczeństwo, godność, relacje z Bogiem itd.”. Na postawione sobie przez siebie samego pytanie o to, jak ewangelizować, odpowiada po rekolekcjach: „Głęboko w serce zapadło mi stwierdzenie, że Boga należy szukać w codzienności, w moim ‘tu i teraz’, bo On ‘tu i teraz’ jest, bo On moją codzienność ożywia i uświęca. A także, że we wspólnocie miłość jest ważniejsza od ewangelizacji. Prawdy zasłyszane, a teraz już jakby moje”.

Oblicze Boga radującego się
Uczestniczka trzeciego etapu (2-10 sierpnia 2011), przeżywanego w oparciu o Ewangelię św. Łukasza, dzieli się swoją radością z odkrycia Boga, który się raduje: „Jezus objawił mi oblicza Boga radującego się. Oblicze Boga radującego się ze mnie, z każdego nawróconego grzesznika. To było olśnienie. Znałam oblicze Boga miłosiernego, sprawiedliwego, pełnego majestatu, Boga miłości, ale chyba bardzo poważnego. To było jak błyskawica i ta myśl napełniła mnie taką radością, że popłynęły łzy, …”. Wcześniejsze dwa etapy przeżywała w czasie bardzo bolesnych wydarzeń w swojej rodzinie i zatrzymała się. Wyznaje z perspektywy: „Przez te ostatnie trzy lata Jezus szedł ze mną cierpliwie i wyjaśniał mi 'pisma', dając mi swoje Słowo, rozświetlając mroki mojego zranionego serca”.

„Mam trzy domy!”
Inna osoba, rozpoczynająca drogę ośmiodniowych rekolekcji lectio divina (30 czerwca - 8 lipca 2011), choć już zaawansowana na drodze modlitwy Słowem Bożym, pisze: „Ciekawe, że tyle razy słyszałam na wcześniejszych rekolekcjach, jak ważne jest to, by kłaść się spać ze Słowem, które nazajutrz otworzy mój dzień, ale w domu czytałam Słowo dopiero rano, podczas przygotowania do medytacji. Tu wreszcie Pan odkrył bogactwo przeżyć związanych z wiernością Słowu. Przez ostatnie 3-4 lata pochylając się nad Słowem w porannej medytacji korzystałam z punktów przygotowanych przez ks. Krzysztofa ‘Modlitwa Ewangelią na każdy dzień’”. W czasie kolejnych spotkań w krakowskim domu rekolekcyjnym salwatorianów odkryła: „Mam trzy domy! Dwa dał mi Pan odkryć już wcześniej: rodzinny – w Starym Mieście i duchowy – CFD w Krakowie. A oto teraz Słowo objawiło mi z całą mocą trzeci dom – niebieski! Czeka w nim na mnie miłujący Ojciec, który zesłał swego Syna, by mnie odkupił, przygotował mi mieszkanie, a teraz mnie doń prowadzi”.

PSz



--- --- --- --- ---

Rekolekcje Lectio Divina w 2012 roku



Terminy rekolekcji Lectio Divina w CFD w Krakowie – www.cfd.sds.pl
•    19-27 marca 2012 (etapy: I-III i pogłębienie: Lectio divina ze św. Piotrem)
•    25 kwietnia - 3 maja 2012 (etapy: I-IV)
•    30 czerwca - 8 lipca 2012 (etapy: I-III i pogłębienie: Lectio divina z królem Dawidem)
•    1-9 sierpnia 2012 (etapy: I-IV)
•    5-13 września 2012 (etapy: I-IV)

Terminy rekolekcji Lectio Divina w CFD w Trzebini – www.cfdtrzebinia.sds.pl
•    28 grudnia 2011 - 5 stycznia 2012 r. (etapy: I-IV)
•    21-25 marca 2012 („Otwórz mnie na Słowo”)
•    28 lipca - 1 sierpnia 2012 („Życiowe wybory w świetle Słowa Bożego”)
•    16-24 sierpnia 2012 (etapy I-III i pogłębienie: „Uzdrowienia w Ewangelii wg św. Łukasza”)
•    13-17 grudnia 2012 („Spotkania ze Słowem, które uzdrawia”)
•    28 grudnia 2012 - 5 stycznia 2013 (etapy I-IV).

 
7-15 lutego 2011
etapy: I-IV
 
Od poniedziałku 7 lutego do wtorku 15 lutego 2011 r. przeżywaliśmy rekolekcje lectio divina. W ośmiodniowych ćwiczeniach wzięły udział 94 osoby, którym towarzyszyło dziesięcioro kierowników duchowych. Uczestnicy ćwiczeń rekolekcyjnych modlili się Słowem Bożym w oparciu o Ewangelie wg św. Marka, św. Mateusza, św. Łukasza i św. Jana. Wprowadzenia do modlitwy dawali członkowie ekipy naszego centrum.
Posługę towarzyszenia, oprócz członków ekipy CFD, podejmowało dwóch kapłanów diecezjalnych (z Diecezji Radomskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej), dwóch kapłanów zakonnych (z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów), siostra zakonna ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego oraz osoba świecka. Dziękujemy za dar modlitwy w intencji uczestników rekolekcji, prowadzących poszczególne etapy i kierowników duchowych.


Rekolekcje Lectio Divina
21-29 marca 2011
etapy: I-IV i pogłębienie  
 
W dniach od poniedziałku 21 marca do wtorku 29 marca 2011 roku odbywały się rekolekcje lectio divina. Uczestnicy przeżywali etapy I-IV (w oparciu o teksty z Ewangelii Marka, Mateusza, Łukasza i Jana) oraz etap tzw. pogłębienia: „Lectio divina ze św. Janem Chrzcicielem". Wprowadzenia do modlitwy dawali członkowie ekipy naszego centrum, a w ćwiczeniach rekolekcyjnych uczestniczyło sto osób.
Posługę towarzyszenia, oprócz czterech członków ekipy CFD, podejmowało trzech kapłanów (z Towarzystwa Jezusowego, czyli jezuita; ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, czyli pallotyn; z Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, czyli salwatorianin), dwie siostry zakonne (ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, czyli jadwiżanka wawelska; ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana) oraz osoba świecka.


Rekolekcje Lectio Divina
30 czerwca - 8 lipca 2011
etapy: I-III i Pogłębienie (Lectio divina z Maryją)
 
Od czwartku 30 czerwca do piątku 8 lipca 2011 roku trwały rekolekcje lectio divina. Uczestnicy przeżywali etapy I-III (w oparciu o teksty z Ewangelii Marka, Mateusza, Łukasza) oraz etap tzw. pogłębienia: „Lectio divina z Maryją". Wprowadzenia do modlitwy dawali członkowie ekipy naszego centrum.
W ćwiczeniach rekolekcyjnych uczestniczyło 95 osób. Posługę towarzyszenia, oprócz czterech członków ekipy CFD, podejmowało trzech kapłanów diecezjalnych (z archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej), siostra zakonna ze zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej oraz dwie osoby świeckie.


Rekolekcje Lectio Divina
2-10 sierpnia 2011

Od wtorku 2 sierpnia do środy 10 sierpnia 2011 roku trwały w  naszym domu rekolekcje lectio divina. Uczestnicy przeżywali etapy I-IV w oparciu o teksty z Ewangelii Marka, Mateusza, Łukasza i Jana. Wprowadzenia do modlitwy dawali członkowie ekipy naszego centrum.
W ćwiczeniach rekolekcyjnych uczestniczyły 103 osoby, którym towarzyszyło dziesięcioro kierowników duchowych. Oprócz członków ekipy domu rekolekcyjnego posługę towarzyszenia podejmowało dwóch kapłanów diecezjalnych (z archidiecezji krakowskiej i wrocławskiej), kapłan zakonny - franciszkanin konwentualny, dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego i osoba świecka.
 

Rekolekcje Lectio Divina
24 września - 2 października 2011
 
Od soboty 25 września do niedzieli 2 października 2011 roku trwały w naszym domu rekolekcje lectio divina. Uczestnicy przeżywali etapy I-IV w oparciu o teksty z Ewangelii Marka, Mateusza, Łukasza i Jana oraz etap pogłębienia w oparciu o historię Jana Chrzciciela. Wprowadzenia do modlitwy dawali członkowie ekipy naszego centrum.
ćwiczeniach rekolekcyjnych uczestniczyło 91 osób, którym towarzyszyło dziewięcioro kierowników duchowych. Oprócz członków ekipy domu rekolekcyjnego posługę towarzyszenia podejmowało dwóch kapłanów (Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów, Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego), siostra zakonna (Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa) i dwie osoby świeckie.
 


Rekolekcje Lectio Divina prowadzone w CFD oparte są na wielowiekowej praktyce modlitwy Słowem Rekolekcje Lectio Divina prowadzone w CFD oparte są na wielowiekowej praktyce modlitwy Słowem Bożym. Dynamika rekolekcji opiera się na czterech etapach modlitwy Słowem Bożym: lectio (czytanie) - meditatio (medytacja) - oratio (modlitwa) - contemplatio (kontemplacja), które stanowią cztery główne momenty rekolekcyjnego dnia. Rekolekcje trwają osiem dni i przeżywane są w klimacie pustyni, w pełnym milczeniu z indywidualnym prowadzeniem przez kierownika duchowego.