CFD Kraków: O. Cantalamessa o ślubach przeżywanych według Ducha - zapowiedź

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

CFD Kraków: O. Cantalamessa o ślubach przeżywanych według Ducha - zapowiedź

Od 31 maja do 2 czerwca 2015 r. odbędzie się w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie spotkanie formacyjne „Śluby przeżywane według Ducha”, które poprowadzi o. Raniero Cantalamessa OFMCap., długoletni kaznodzieja Domu Papieskiego. Spotkanie organizowane przez krakowskich salwatorianów w ramach Szkoły Formacji Zakonnej wpisuje się w Rok Życia Konsekrowanego. Do udziału w nim są zaproszeni przełożeni wspólnot zakonnych męskich i żeńskich, stowarzyszeń kościelnych oraz osoby odpowiedzialne za formację.

{[description]}

Duch Święty zstąpił na Kościół w dniu, w którym w Izraelu celebrowano święto Prawa i Przymierza, abyśmy nie zapomnieli, że to On jest Nowym Prawem, Prawem Duchowym, które zastąpiło „prawo litery”. Duch pozostawił pieczęć Nowego Przymierza na tablicach ludzkich serc.

Kapucyn z Włoch zaproponuje uczestnikom spotkania, osobom zakonnym, refleksję nad tym, według jakiego „zakonu” (staropolska forma słowa „prawo”) przeżywają śluby: według prawa Ducha czy prawa litery? Czy wypełniają je z powinności, z przyzwyczajenia czy z wewnętrznego przekonania? Kaznodzieja papieski wyjaśni, co znaczy przeżywać śluby według Ducha.

=== === ===

Raniero Cantalamessa OFMCap. wcześniej dwukrotnie gościł w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów. Prowadził spotkania: „Życie w mocy Ducha. Dzieje Apostolskie” (14-16 X 2005) oraz „Wiara rodzi się ze słuchania” (11-13 X 2013). Treści tych spotkań zostały utrwalone w formie nagrań i ukazały bądź ukażą się w Zeszytach Formacji Duchowej: „Życie w mocy Ducha. Dzieje Apostolskie” (32/2006) i „List do wszystkich wierzących” (69/2015). W marcu 2014 r. wydany też został wywiad K. Wonsa SDS z kaznodzieją Domu Papieskiego pt. „Głosić żywe Słowo” (DVD).

W ramach Szkoły Formacji Zakonnej odbyły się m.in. sesje: „Rozwój i zamieranie wspólnoty zakonnej. Kryteria rozeznawania” (14-16 XI 2008), przygotowana przez Krzysztofa Wonsa SDS, dyrektora Centrum Formacji Duchowej w Krakowie i „Odnowa odnowy. W jakim kierunku podążać? Sesja dla przełożonych zakonnych” (15-17 V 2012), którą prowadził Giovanni Dal Piaz OSBCam., przeor kamedułów z Pustelni św. Jerzego w Rocca di Garda (Włochy).

PSz