Bilaj, Albania: Śladami Świętych

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Bilaj, Albania: Śladami Świętych

Korzystając z ostatnich słonecznych dni lata, grupka młodzieży z Bilaj wyjechała na dzień skupienia do Czarnogóry. Pod przewodnictwem proboszcza parafii w Muo, ks. Dariusza Nowaka SDS szukali wśród zabytków Zatoki Kotorskiej śladów świętości. Słoneczne dni i sprzyjająca pogoda sprzyjały wycieczkom krajoznawczym i podwajały zachwyt nad pięknem przyrody oraz dzieł pracy rąk ludzkich.

{[description]}

W trakcie pielgrzymowania po kościołach i sanktuariach młodzi złożyli Bogu cześć przy relikwiach św. Trypuna w katedrze kotorskiej. Należał on do wyznawców Chrystusa, którzy za swoją wiarę ponieśli męczeńską śmierć w trzecim wieku naszej ery. Relikwie św. Trypuna: głowa i cząstki rąk dotarły do Kotoru w 809 roku. Przypłynęły wraz z powracającymi z Konstantynopola marynarzami. Potem była jeszcze okazja do zwiedzenia muzem diecezjalnego.

Przeciskając się ciągiem wąskich uliczek wyłożonych kamiennym brukiem pielgrzymi dotarli do kościoła, gdzie przechowywane są relikwie błogosławionej Ozany. Ta pobożna kobieta urodzona pod koniec piętnastego wieku jako Katarzyna Kosić zasłynęła wśród mieszkańców Kotoru wielką pobożnością i niezachwianą wiarą. Jej gorliwe modlitwy wielokrotnie uchroniły miasto od kataklizmów, klęsk żywiołowych, napaści piratów i oblężenia wrogów. Zmarła 27 kwietnia 1565 roku w opinii świętości, a jej ciało po dziś dzień nie uległo rozkładowi. Została beatyfikowana przez papieża Piusa XI w 1927 roku - obecnie trwa proces kanonizacyjny.

Jadąc wzdłuż brzegu zatoki, uczestnicy spotkania dotarli do miejscowości Perast. Ks. Darek Nowak SDS opowiedział im o cudownych zdarzeniach, jakie miały tam miejsce oraz o tym, jak rybacy i marynarze usypali na środku zatoki sztuczną wyspę, aby wybudować tam kościół dla Matki Bożej. Zwiedzając wysepkę młodzi Albańczycy mogli poznać postać kolejnego sługi Bożego. Święty Leopold Mandić, apostoł sakramentu pojednania (ur. 12 maja 1866 w Herceg Novi, zm. 30 lipca 1942 w Padwie) to kapucyn silnie związany z tym miejscem. Jego pokorna posługa w konfesjonale i oddanie Bogu w codziennym życiu stały się dla młodych wzorem do naśladowania.

Kolejnym przystankiem na pielgrzymim szlaku było sanktuarium błogosławionego Gracjana w Muo. Tam kustosz sanktuarium w barwny i ciekawy sposób przedstawił przybyłym postać tego wyjątkowego i pobożnego mnicha. Urodził się on w Muo w 1438 roku. Przez 30 lat pracował jako rybak, potem wstąpił do zakonu św. Augustyna, gdzie pełnił różne posługi. Zmarł 9 listopada 1508 roku, po ciężkiej chorobie, mając 69 lat, w opinii świętości. Jego relikwie znajdują się w kościele w Muo. Przy relikwiarzu, w którym znajduje się ciało bł. Gracjana modlili się pielgrzymi. Następnie przystąpili do sakramentu Pokuty, a duszpasterze odprawili Mszę św. przy relikwiarzu.

Dzień skupienia, jaki odbył się w Czarnogórze był dla młodych Albańczyków niezwykłą przygodą turystyczną ale także bogatym doświadczeniem obcowania świętych. Niezwykłym przeżyciem było dla nich możliwość przebywania w miejscach, gdzie żyli święci, spacerowania po uliczkach, po których oni chodzili i spotkania z nimi przy ich ciałach, które z łaski Bożej nie uległy rozkładowi. Pobudziło to ich pobożność i zachęciło do jeszcze gorliwszych modlitw o własne uświęcenie.